MACABRU. Stareţul unei mănăstiri refuză să îngroape trupul unui bărbat, găsit intact după şapte ani VIDEO

Scandal mare într-o mănăstire din Neamţ. Un stareţ refuză să îngroape la loc trupul unui bărbat găsit neputrezit după şapte ani. Ordinul a venit chiar de la Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, dar călugărul este de neclintit, potrivit România TV. Preotul spune că bărbatul este sfânt şi a expus rămăşiţele într-o raclă.
Iulian Tudor
27 feb. 2014, 12:26
MACABRU. Stareţul unei mănăstiri refuză să îngroape trupul unui bărbat, găsit intact după şapte ani VIDEO

În raclă zace nea Ion, fost paznic al unei Cooperative Agricole de Producţie, retras la mănăstire în ultimele trei săptămâni de viaţă. Avea 78 de ani când s-a stins. După şapte ani, călugării l-au dezgropat. Ce au văzut i-a cutremurat: nea Ion era intact.

Vestea că la mănăstirea Rădeni din Neamţ a apărut un sfânt s-a răspândit ca un virus. Oamenii au început să vină în pelerinaj, să se roage lângă racla în care a fost expus nea Ion. La scurt timp au început să apară şi minunile. Călugării susţin că sfântul vindecă bolnavi.

Unii dintre sătenii din Rădeni nu sunt atât de convinşi că nea Ion este sfânt. Omului i-a plăcut viaţa, a avut nevastă şi nouă copii. Stareţul mănăstirii a primit odin de la Mitropolie să îl îngroape pe bărbat, dar călugărul a băgat în pământ doar sicriul. Trupul lui nea Ion a fost pus într-o capelă sub pământ. Superiorii i-au dat preotului o săptămână să se conformeze cerinţelor, altfel ar putea fi alungat de la mănăstire.

Citeşte şi: INCREDIBIL. Dezgropat după 7 ani, Părintele Calciu arată ca în ziua în care a murit

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Dawa a ieșit din aeroport uitându-se pe tabletă la Africa de Sud – Camerun: „Știu că Ngezana a luat galben!”. Foto exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii au drept de contestație. S-a dat termen de 10 zile după afișarea listei cu plățile
Playtech.ro
Nicolas Maduro a fost dus în închisoarea de care se teme orice deținut. De ce este numită „Iadul pe Pământ”
Adevarul
Trei cazuri medicale bizare care au uimit lumea: cum a rămas o tânără însărcinată doar prin sex oral
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend