Staruri în război cu băncile. Ce vedete riscă să rămână fără casă, din cauza francului elveţian VIDEO

Vedetele sunt şi ele afectate de creşterea bruscă a francului elveţian. Spre exemplu, ratele Adrianei Bahmuţeanu pentru proprietatea cumpărată prin credit s-au dublat, astfel că aceasta a trebuit să găsească o soluţie ca să nu-şi piardă casa.
Filip Stan
12 feb. 2015, 08:34
Staruri în război cu băncile. Ce vedete riscă să rămână fără casă, din cauza francului elveţian VIDEO

Plecată de acasă cu cei doi copii de la începutul lunii ianuarie, Adriana Bahmuţeanu are încă o problemă pe cap, creditul în franci pe care l-a făcut pentru o casă. Ratele s-au dublat de când cursul a „explodat”, iar Bahmu a trebuit să găsească o soluţie ca să nu piardă locuinţa. „Am o proprietate luată pe credit ipotecar şi am închiriat-o. Aşadar, cea mai mare parte din rată se plăteşte din chirie„, a explicat vedeta.

Monica Davidescu şi Aurelian Temişan au însă mari probleme. Cei doi sunt la un pas să-şi piardă casa pe care au cumpărat-o cu un credit în franci. Cuplul a dat banca în judecată anul trecut, însă în zadar, iar acum vor să redeschidă procesul, alături de alţi clienţi.

Din cauza acestor transformări de curs valutar, suma iniţială pe care am împrumutat-o s-a dublat. Nici măcar comisionul nu l-am plătit. Din creditul iniţial nu s-a plătit aproape nimic. Nici în următorii 200 de ani nu voi plăti această rată! Creditul a fost făcut pe 37 de ani, dar cred că se va întinde pe 200 de ani„, a spus actriţa, pentru wowbiz.ro. Mai mult, ea şi soţul său se gândeşte să înfiinţeze şi o asociaţie care sa preia lupta cu banca în justiţie.

Citeşte şi Isărescu: Readucerea cursului leu/franc la nivelul dinainte de 14 ianuarie ne-ar costa miliarde de euro

Pentru Corina Dănilă războiul cu banca s-a terminat. Prezentatoarea tv fost deja executată silit pentru că nu a mai reuşit să plătească ratele în franci elveţieni pentru casa cumpărată, iar o altă vedetă, Cristina Ţopescu, se află într-o situaţie asemănătoare. Vila şi terenul pe care le deţine în Baloteşti au fost scoase la licitaţie.

Citeşte şi Băncile au început procedurile de executare silită. Povestea cutremurătoare a unei familii cu credit în franci

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine e iubita numărului 9 ATP, cu câștiguri mai mari decât tenismenul la Australian Open. E populară în lume
Capital.ro
Regulă pentru gunoi. Nu mai ridică deșeurile începând de astăzi, 1 februarie. Ce trebuie să faci neapărat
Playtech.ro
Ce salariu are o asistentă medicală în 2026: sumele în funcţie de experienţă şi studii
Adevarul
Unde s-ar ascunde, de fapt, Abdullah Ataș — milionarul care a omorât un polițist și a evadat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Scene neverosimile: discuția cu Gigi Corsicanu l-a scos din sărite pe Dan Șucu! Imaginile surprinse la Rapid - U Cluj
MediaFlux
Pensii februarie. Plățile s-ar putea face diferit pentru români. Ce schimbări ar aduce Ministerul Finanțelor pentru februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil