Statele Unite cer extrădarea lui Julian Assange

Departamentul de Justiţie din SUA a cerut oficial Marii Britanii să îl extrădeze pe fondatorul WikiLeaks, Julian Assange, relatează Reuters.
Filip Stan
12 iun. 2019, 05:53
Statele Unite cer extrădarea lui Julian Assange

„Assange a fost arestat în legătură cu o cerere de extrădare provizorie din partea Statelor Unite ale Americii. El este acuzat de infracţiuni precum folosirea nepotrivită a computerelor şi dezvăluirea neautorizată a informaţiilor privind securitatea naţională”, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului britanic de Externe. „Am primit acum oficial cererea de extrădare completă”, a adăugat el.

Surse din serviciile de securitate britanice şi americane au precizat că procurorii americani au transmis cererea oficială către autorităţile britanice săptămâna trecută, cu puţin timp înainte de expirarea termenului legal.

Washingtonul îi reproşează australianului că a pus în pericol unele dintre sursele americane prin publicarea, în 2010, a aproximativ 750.000 de documente militare şi diplomatice, potrivit news.ro.

Statele Unite îl acuză de faptul că a ”complotat” împreună cu fostul analist american Chelsea Manning, condamnat în 2013, după ce a fost găsit vinovat că s-a aflat la originea acestei divulgări, cea mai mare mare din istoria americană.

Citeşte şi Julian Assange prezintă toate simptomele torturii psihologice. Concluziile unui expert ONU, care l-a vizitat pe fondatorul WikiLeaks

Julian Assange este suspectat de faptul că a ”ajutat-o (pe Chelsea Manning) să obţină informaţii confidenţiale, ştiind că acestea puteau fi folosite în detrimentul Statelor Unite şi în avantajul unei naţiuni străine”.

Julian Assange a fost arestat la 11 aprilie, în Ambasada Ecuadorului la Londra, în care s-a refugiat în urmă cu şapte ani, în urma unei solicitări de extrădare formulată de către Statele Unite, potrivit news.ro.

În aceeaşi zi, Washingtonul anunţa că l-a inculpat, cu un an mai înainte, cu privire la asociere de răufăcători în vederea unei ”piraterii informatice”, în legătură cu care riscă cinci ani de închisoare.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cum s-a trăit titlul Universității la nunțile de aseară din Craiova! Până și soția fostului atacant al lui Adrian Mititelu a explodat de bucurie
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Cât costă fostul restaurant al lui Florin Călinescu din Tineretului. Afacerea actorului era cunoscută pentru mâncarea tradiţională
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Trafic îngreunat pe Autostrada A3, pe sensul de mers spre București, în urma unui impact violent între trei mașini
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Sondaj INSCOP privind alegerile parlamentare după moțiune! Răsturnare de situație la vot. Partidul care a ajuns pe locul 2
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi