Statele Unite extind sancţiunile împotriva Coreei de Nord: Vizăm bănci nord-coreene şi facilitatori de surse de finanţare

Statele Unite au impus, marţi, noi sancţiuni împotriva a opt bănci nord-coreene şi împotriva a 26 de indivizi ce au legături economice cu regimul de la Phenian, ca parte a eforturilor de a izola regimul lui Kim Jong-un pentru repetatele teste balistice şi nucleare, relatează Deutsche Welle.
Romania TV
27 sept. 2017, 06:26
Statele Unite extind sancţiunile împotriva Coreei de Nord: Vizăm bănci nord-coreene şi facilitatori de surse de finanţare

Sub incidenţa sancţiunilor intră 26 de persoane ce locuiesc în China, Rusia, Libia şi Emiratele Arabe Unite, ce acţionează ca reprezentanţi ai băncilor nord-coreene.

”Acest lucru avansează strategia noastră de a izola pe deplin Coreea de Nord pentru a atinge obiectivul pacificării şi denuclearizării Peninsulei Coreea. De asemenea, această acţiune este în concordanţă cu rezoluţiile Consiliului de Securitate al ONU”, a declarat secretarul american al Trezoreriei, Steven Mnuchin.

”Vizăm bănci nord-coreene şi facilitatori de surse de finanţare ce reprezintă aceste bănci în întreaga lume. Indivizii sancţionaţi astăzi sunt cetăţeni nord-coreeni ce operează în China, Rusia, Libia şi Emiratele Arabe Unite, în calitatea lor de reprezentanţi ai băncilor din Coreea de Nord”, se arată într-un comunicat al Departementului de Trezorerie.

Această decizie vine la o săptămână după ce Statele Unite au impus alte sancţiuni economice împotriva unor indivizi şi companii, pe motiv că ofereau sprijin programelor militare dezvoltate de regimul de la Phenian.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
De ce a jucat Craiova cu frică. Analiza lui Andrei Vochin: „Filipe ‘Coelhinho’ trebuia să facă ce a făcut Tromso cu CFR Cluj”
Capital.ro
Ai încă buletinul vechi? Data după care nu îl vei mai putea folosi, chiar dacă este valabil
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România