Stațiunea care prinde, din nou, viață. Locul preferat al soților Ceaușescu redevine perla României. Turiștii din toată lumea vin pentru tratamente naturale

Locul preferat al soților Ceaușescu redevine perla României. După ce ani la rând a fost tratată cu indiferență, stațiunea din țara noastră, celebră odinioară, își intră, din nou, în drepturi. Timp de zeci de ani a fost bijuteria României, iar acum pare că istoria se va repeta.
Filip Stan
14 apr. 2024, 11:14
Stațiunea care prinde, din nou, viață. Locul preferat al soților Ceaușescu redevine perla României. Turiștii din toată lumea vin pentru tratamente naturale

După ce ani la rând a fost tratată cu indiferență, o stațiune din țara noastră își intră, din nou, în drepturi. Timp de zeci de ani a fost bijuteria României, iar acum pare că istoria se va repeta.

Citește și Stațiunea iubită de bunicii noștri, o ruină pentru turism. Românii nu mai vin aici, deși zona pare scoasă dintr-o poveste

Perioada aceasta, weekend-urile sunt tot mai aglomerate, iar aleile din frumoasa stațiune au redevenit aproape la fel de pline ca odinioară.

Destinația se află în inima județului Vâlcea și se numără printre primele 16 stațiuni balneare din Europa.

Pentru cei ce nu știu, stațiunea este localizată în zona de nord-est a Olteniei, în județul Vâlcea și este situată la o altitudine de 380 de metri, iar drumul până la această destinație este o adevărată încântare.

Traseul este de-o frumusețe desprinsă din basme, trece printre dealuri și coline, iar pe stânga și pe dreapta, curioșii pot vedea pădurile de stejar, brad și molid, cu mirosurile lor specifice.

Băile Govora se numără azi printre primele 16 stațiuni balneare din Europa. Mai mult decât atât, aceasta respectă toate normele Federației Internaționale de Termalism și Chimatologie

Pe lângă peisajul încântător care însoțește la fiecare pas prin stațiune, cei care ajung în această destinație pot beneficia de tratamente pentru afecțiuni respiratorii precum bronşita cronică, traheobronşite sau chiar astm bronşic infecţios, potrivit ProTv.ro.

Printre altele, tratamentele pentru problemele sistemului osos și articular sunt căutate de românii și nu numai care ajung în stațiune.

Cât trebuie să plătești dacă vrei să dormi în apartamentul soților Ceaușescu

Nicolae Ceaușescu era atras de locul spectaculos și obișnui să își petreacă vacanțele la Băile Govora.

De altfel, Nicolae Ceaușescu a avut și o casă de protocol în această stațiune.

Chiar și în prezent, unitatea de cazare poate fi închiriată, iar prețul pentru un sejur este unul accesibil.

În această stațiune și în împrejurimile sale, turiștii pot admira peste 300 de monumente istorice și de artă impresionante, cum ar fi tezaure neolitice, vestigii dacice și romane, precum și necropole paleocreștine.

Citește și Stațiunea din România devenită vedetă pe Netflix. Puțini români au auzit de această zonă inedită

Apartamentul în care cei doi soți înnoptau se închiriază cu 440 de lei pe noapte. Astfel, o cameră simplă în fosta vilă a lui Ceaușescu se poate închiria cu tariful de 230 de lei pe noapte. Deci, nu ezita și descoperă frumusețile României!

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Zodiile care dau lovitura până pe 21 iunie. Patru nativi au noroc în viață și în plan financiar
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
Playtech.ro
Județul din România cu fenomene geologice unice în lume. Cei care ajung aici spun că peisajul nu pare de pe Pământ
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Donald Trump, anunț de ultimă oră. Ayatollahul Khamenei este o țintă ușoară. Update
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Insula din România știută de puțini: locul ascuns cu cai sălbatici, cândva cuib al infractorilor, azi paradis uitat
Capital.ro
Doliu în lumea muzicală. A murit un celebru artist. A lăsat în urmă o moștenire artistică de neînlocuit
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Putin e scos din minți! Lovitura decisivă dată de UE
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei