Statul îţi dă bani ca să te muţi. Se dau bani de navetă, primă de relocare şi o indemnizaţie lunară consistentă

România se confruntă cu o acută lipsă a forței de muncă motiv pentru care statul vrea să încurajeze șomerii să se angajeze, scrie dcbusiness.ro.
Filip Stan
13 aug. 2019, 05:11
Statul îţi dă bani ca să te muţi. Se dau bani de navetă, primă de relocare şi o indemnizaţie lunară consistentă

Statul acordă prime și faciltăți financiare celor care se angajează în alte localități decât cele în care locuiesc sau își au domiciulul.

Cifrele oficiale arată că în anul 2019, statul a acordat prime de angajare pentru 5.000 de șomeri, primele încadrându-se în sume de până la 15.500 de lei.

Una dintre facilitățile acordate șomerilor este prima de instalare. Prima de instalare se acordă șomerilor care se încadrează în alte localități decât cele în care își au domiciliul. Distanța minimă pentru acordarea acestui ajutor este de minimum 50 de km.

Prima de instalare se acordă în două tranșe, jumătate la instalare și a doua jumătate la 12 luni de la angajare.

Care sunt sumele acordate pentru relocare

  • 12.500 lei pentru șomerii care se încadrează în muncă într-o altă loalitate;

  • 15.500 lei pentru șomerii care se mută cu familia;

  • în situația în care ambii soți indeplinesc condițiile de acordare a primei, unul primește 12.500 iar al doilea doar 3.500.

Bani pentru navetă

Statul acodă ajutoare și pentru cei care fac naveta. Regula fiind că se acordă 0,5 lei/km însă nu mai mult de 55 de lei pe zi.

Așadar, șomerii care se angajează cu normă întreagă pentru cel puțin 12 luni la o distanță mai mare de 15 km de domiciliul lor, beneficiază de acest ajutor.

Prima de relocare

Prima de relocare se acordă celor care se încadrează la mai mult de 50 de km de localitatea unde își au domiciliul.

Sprijiul care se acordă pentru noul domiciliu/locuință, care este 75% din suma destinată locuirii însă nu mai mult de 900 de lei.

Această primă se acordă în condițiile în care salariul nu depășește 5.000 lei/lună și se acordă timp de 36 de luni.

Prima de reactivare

Un alt stimulent care se acordă celor care se reangajează din șomaj este prima de reactivare. Acești bani se acordă șomerilor înregistrați la agențiile de ocupare a forței de muncă dar care nu beneficiază de ajutor de șomaj și care se angajează pentru o perioadă mai mare de 3 luni cu normă întreagă. Prima de activare este de 1.000 de lei.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?