Statul Islamic a EXECUTAT 20 de oameni în nordul Irakului

Gruparea extremistă sunnită Statul Islamic (SI) a executat 20 de persoane care voiau să se angajeze într-o miliție care luptă împotriva jihadiștilor în provincia Kirkuk, au anunțat luni autoritățile irakiene.
Filip Stan
09 mart. 2015, 13:36
Statul Islamic a EXECUTAT 20 de oameni în nordul Irakului

Execuția acestor persoane, care doreau să se alăture forțelor paramilitare ale Unităților de Mobilizare Populare, a avut loc în orașul Hawijah, potrivit unui ofițer de poliție și a doi responsabili locali.

Uciderea lor nu a putut fi confirmată de surse independente, dar a fost ilustrată printr-o serie de fotografii foarte dure difuzate pe internet, potrivit Agerpres.

În fotografiile cu sigla SI pot fi văzute cadavrele a cel puțin 12 bărbați morți atârnați de picioare de stâlpi de tensiune. Potrivit unor informații locale, este vorba despre membri ai Unităților de Mobilizare Populare, cel mai probabil șiiți.

Citeşte şi Turcia trimite MATERIAL MILITAR în Irak pentru lupta împotriva jihadiştilor

Armata irakiană și aliații ei, în principal forțe kurde, miliții șiite și combatanți din unele triburi sunnite, au lansat în urmă cu o săptămână o vastă ofensivă pentru recucerirea orașului strategic Tikrit.

Situat la 160 km nord de Bagdad, orașul cu populație majoritar arabă sunnită a fost cucerit de gruparea jihadistă în iunie 2014.

Forțele kurde au lansat luni o ofensivă în zonele de la sud și vest de orașul Kirkuk, crescând astfel presiunea asupra ultimelor bastioane jihadiste de la est de Tigru.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
De ce preferă Vanessa și Bogdan de la Ploiești să-și țină relația departe de ochii lumii. Șatena a făcut lumină
Fanatik.ro
Ce a putut să pățească o celebră jucătoare de tenis. A participat la un turneu în Australia, iar ce a urmat a fost complet neașteptat: ”Nu e de glumă”
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Elena Udrea. Adrian Alexandrov a făcut anunțul: A fost exact ce aveam nevoie. Normalitate
Playtech.ro
Bolojan, lovit şi el de majorarea impozitelor! Cea mai mare taxă o plăteşte pentru maşină
Adevarul
Măsura care îi poate ține pe elevi la școală. „În prima zi n-a venit și au început copiii: păi, nu ne dați azi?”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Atacurile SUA asupra Iranului, amânate pe fondul îngrijorărilor: „Toată lumea ştie că preşedintele ţine degetul pe buton”
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend