STB, gata să meargă la proces cu șoferul care a blocat cu un BMW circulația pe linia 41

Societatea de Transport București (STB) este pregătită să îl dea în judecată pe șoferul care a dărâmat cu un autoturism BMW parapetele liniei de tramvai 41, blocând circulația.
Filip Stan
06 nov. 2024, 12:38
STB, gata să meargă la proces cu șoferul care a blocat cu un BMW circulația pe linia 41

Societatea de Transport București (STB) este pregătită să îl dea în judecată pe șoferul care a dărâmat cu un autoturism B,W parapetele liniei de tramvai 41, blocând circulația.

Citește și: ATENȚIE! Mesaj fals în numele STB pe rețelele de socializare. Cum încearcă hoții să îți ia toți banii din cont

STB, gata de proces cu șoferul BMW. Suma pe care vrea să o ceară

Societatea de Transport București (STB) vrea să-l dea în judecată pe șoferul care, în această vară, a dărâmat parapetele liniei de tramvai 41, blocând circulația. Compania vrea să îi solicite acestuia suma de 27.725,37 lei, potrivit Profit.ro.

„În prezent, STB întreprinde demersurile legale pentru a recupera acest prejudiciu. În această etapă, așteptăm finalizarea anchetei de către Brigada de Poliție Rutieră cu privire la acest caz. Odată finalizată ancheta, dosarul va fi transmis la asigurătorul RCA, de la care urmează să încasăm despăgubirea.

În situația în care responsabilul de accident nu este asigurat sau nu deține o asigurare valabilă, vom recupera prejudiciul în instanță”, se arată în răspunsul transportatorului public.

În vară, în urma incidentului de atunci, circulația tramvaielor liniei 41 a fost reluată după aproape o oră de blocaj. La acel moment, compania a anunțat că se va îndrepta în instanță împotriva persoanei fizice care a provocat blocarea circulației tramvaielor pe relația nord-vest a Bucureștiului.

„Vom cere despăgubiri pentru costurile suplimentare generate de blocaj. Au fost scoase autobuze în traseu, a fost întreruptă circulația tramvaielor și, cel mai important, au avut de suferit peste 30.000 de călători! În numele acestora vom face toate demersurile necesare pentru a descuraja, pe viitor, astfel de accidente!”, a declarat Daniel Istrate, directorul general al STB.

Citește și: Cum au reacționat românii din străinătate când au auzit muzică românească într-un autobuz din Germania. „Suntem peste tot, dacă am fi și uniți am fi cei mai tari de pe planetă”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cât a costat de fapt transferul lui Anderson Ceara la FCSB. Gigi Becali a mai „tăiat” 15 la sută! Exclusiv
Capital.ro
Documentul pe care proprietarii de locuințe ar trebui să-l dețină. Dovedește adevărul despre bloc: Unul dintre cele mai importante
Playtech.ro
Unde sunt cele mai ieftine apartamente din Europa. Topul orașelor care atrag tot mai mulți cumpărători
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Sute de lei pensie suplimentară. Milioane de pensionari o pot încasa dacă depun actele
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți