Steaua a început returul în forţă. A surclasat-o cu 6-0 pe Concordia Chiajna

Vineri a început returul Ligii I, cu partidele Universitatea Cluj - Pandurii Târgu Jiu 1-1 şi Concordia Chiajna - Steaua 0-6. Roş-albaştrii s-au distanţat la 10 puncte în fruntea clasamentului.

30 nov. 2012, 20:44

La 8 zile după ce a fost îngenunchată de VfB Stuttgart în Liga Europa şi la 4 zile după ce a pierdut la Braşov în ultima etapă din turul Ligii I, Steaua s-a răzbunat cu vârf şi îndesat pe Concordia Chiajna, pe care a învins-o cu 6-0 în prima etapă a returului. Cei care prevesteau prăbuşirea Stelei după sincopele din ultimele 10 zile s-au înşelat amarnic, iar Laurenţiu Reghecampf le-a dovedit că respectivele meciuri au fost simple accidente.

Roş-albaştrii şi-au regăsit repede ritmul şi au deschis scorul în minutul 14, după un şutb de excepţie expediat de Chiricheş, de la 25 de metri. Rusescu a ridicat scorul la 2-0, printr-o lovitură de cap, în minutul 33, şi tot el a stabilit scorul pauzei, 3-0, în minutul 42, finalizând acţiunea cu o „scăriţă”. Tot trei goluri a marcat Steaua şi după pauză, prin Nikolic (min. 49), Cristi Tănase (min. 55) şi Adi Rocha (min. 76), iar până la final Purece, de la Concordia, a fost eliminat (min. 82), însă elevii lui Reghecampf nu au mai forţat înscrierea golului de 7-0. Victoria confortabilă le dă speranţe steliştilor pentru ultimul meci din grupele Ligii Europa, programat joi, la Copenhaga, unde formaţia noastră trebuie să obţină cel puţin un rezultat de egalitate.

Tot vineri, în etapa a 18-a a Ligii I, s-a mai disputat întâlnirea Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu, încheiată cu scorul de 1-1. Sâmbătă sunt programate partidele FC Braşov – Viitorul Constanţa (ora 18.00) şi Gaz Metan Mediaş – CFR Cluj (ora 20.30), iar duminică se joacă Ceahlăul – Petrolul (ora 18.00) şi FC Vaslui – Rapid (min. 20.30).

Clasament: 1. Steaua – 44p; 2. Astra – 34p; 3. Pandurii – 34p; 4. FC Vaslui – 31p; 5. CFR Cluj – 28p.