STEAUA – AKTOBE. Mesaj ULUITOR al lui Costel Gâlcă pentru stelişti. Care va fi CHEIA jocului

STEAUA - AKTOBE este meciul decisiv pentru "roş-albaştri" în drumul spre grupele Ligii Campionilor. După 2-2 în tur, Costel Gâlcă le-a transmis elevilor săi un mesaj impresionant.
Marius Neagu
05 aug. 2014, 12:25
STEAUA - AKTOBE. Mesaj ULUITOR al lui Costel Gâlcă pentru stelişti. Care va fi CHEIA jocului

„Am o mentalitate de învingător şi nu vom juca la 0-0, vreau să marcăm şi să câştigăm acest meci”, a spus, tăios, Costel Gâlcă, la conferinţa de presă dinaintea partidei Steaua – Aktobe, programată miercuri, în manşa secundă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Antrenorul Stelei a precizat că are mare încredere în jucători, în ce joacă aceştia şi în mentalitatea lor. „Este un meci important, care ne poate asigura calificarea în grupele Europa League. Cred că va fi un joc în care ne vom crea multe ocazii. Sper să marcăm repede şi să dominăm meciul, în faţa unui adversar care caută contraatacurile şi atacurile rapide. Încercăm să marcăm multe goluri. Nu cred că va fi doar 1-0”.

STEAUA – AKTOBE. ANUNŢ IMPORTANT înaintea meciului din preliminariile Ligii Campionilor

Tehnicianul stelist a indicat că Aktobe are un joc care face ca la mijloc să apară spaţii şi steliştii ar putea încerca să stăpânească acest spaţiu şi să ajungă repede la poartă.

„Nu suntem mulţumiţi cu Europa League, ne gândim la grupele Champions League”, a menţionat antrenorul Stelei.

Gâlcă nu ştie încă echipa de start, dar o va decide după antrenamentul programat miercuri dimineaţa.

Fostul mijlocaş consideră că Lucian Sânmărtean are un moral bun după jocul şi golul marcat cu CS Universitatea Craiova.

Doi absenţi în tabăra Stelei

Tehnicianul Costel Gâlcă se confruntă cu unele probleme de lot, Valentin Lemnaru şi Florin Gardoş fiind indisponibili pentru meciul de miercuri.

„Lemnaru a făcut o leziune, o întindere sau o ruptură, nu ştim prea bine ce are. Avem nevoie de jucători ca el şi de aceea am decis să joace în meciul de la Aktobe. E greu să intri şi să marchezi de la primul meci, care are încărcătură mare. Sper să-l recuperăm sportiv şi fizic cât mai repede”, a explicat Gâlcă.

„Sperăm ca Gardoş să reintre de joi la antrenamentele cu echipa şi să joace în meciul de la Cluj”, a mai spus tehnicianul stelist.

Citeşte şi Lovitură de la UEFA înainte de STEAUA-AKTOBE

Antrenorul Stelei a vorbit şi despre posibilele transferuri la campioana României: „Îmi doresc un jucător ca Breeveld (Pandurii), dar vom vedea ce se va întâmpla. Despre Luchin ştiu şi eu că ar trebui să semneze şi sper să facă acest lucru cât mai repede. El revine în campionat şi cu gândul de a juca din nou la naţională. Poate evolua pe două posturi şi astfel putem odihni alţi jucători. Despre Hamza Younes nu ştiu mai multe decât s-a scris în presă, dar sper să vină la Steaua”.

Fostul internaţional stelist a recunoscut că unii jucători îşi doresc să plece în străinătate, dar dacă va pleca vreunul atunci vor veni jucători de aceeaşi valoare.

Steaua şi formaţia kazahă FK Aktobe se vor înfrunta miercuri, de la ora 20,30, pe Arena Naţională din Bucureşti, în manşa a doua a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, după 2-2 în primul joc.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Monica Bîrlădeanu a făcut senzație la Gala Premiilor GOPO 2025! Actrița a strălucit la 46 de ani
Fanatik.ro
Care este suprafața reală a Bucureștiului? Capitala nu este cel mai mare oraș din țară
Capital.ro
Cea mai mare actriță pe care românii au pierdut-o. Nu poate fi uitată. A lăsat în urmă o carieră remarcabilă
Playtech.ro
Ce pățești dacă circuli fără permis de conducere pe străzile din România. Cât este amenda penală, care sunt sancțiunile
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Cum vede șeful Inscop finala prezidențială: „9 din 10 votanţi PSD l-ar vota pe George Simion şi nu pe domnul Nicuşor Dan”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Cele mai valoroase bancnote din lume. Doar bogații le văd des
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Extrageri speciale loto de 1 Mai. Loteria Română a suplimentat fondul de câștiguri
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță 14 zile de furtună electrică în București. Pe ce dată vin vijeliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Se achită câte 91 de lei, cash sau card. Ai timp maxim 48 ore să plătești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Un detaliu te poate lăsa fără pensie în mai! Anunț pentru pensionarii care primesc banii prin poștă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Locul din România pe care să nu îl ratezi. Trebuie să ajungi acolo măcar o dată în viață