STEAUA – DINAMO nu are unde să se joace. Situaţie de NECONCEPUT în fotbalul românesc

STEAUA - DINAMO, derby-ul tradiţional al fotbalului românesc, este programat pe data de 1 martie, de la ora 21.00, cu patru zile înaintea meciului pe care echipa naţională îl joacă împotriva Argentinei, pe Arena Naţională, fapt ce conduce la o situaţie incredibilă în fotbalul românesc.
Daniel Spătaru
13 feb. 2014, 12:39
STEAUA - DINAMO nu are unde să se joace. Situaţie de NECONCEPUT în fotbalul românesc

Derby-ul STEAUA – DINAMO este pasat de colo-colo şi, cu doar două săptămâni înainte de importanta partidă nu se ştie încă locul ei de disputare.

Citeşte şi Cupa României, tragere la sorţi explozivă. Steaua şi Dinamo se întâlnesc în semifinale

Pe de o parte, FRF nici nu vrea să audă ca întâlnirea dintre cele două rivale să se dispute pe Arena Naţională, deşi în mod sigur stadionul s-ar umple, însă faptul că ea s-ar disputa cu doar patru zile înainte de amicalul România – Argentina, orficialii FRF se tem că gazonul va fi stricat.

FRF are un contract valabil între 1 martie şi 6 martie, unde pe Arena Naţională vor fi diverse activităţi care cuprind inclusiv antrenamentul Argentinei şi prezentarea echipamentului naţionalei pe data de 3 martie. Tocmai pentru protecţia suprafeţei de joc, pe data de 3 va avea loc un antrenament pe Stadionul Dinamo.

Problema vegetaţiei în această perioadă este că iarba se reface foarte, foarte greu sau aproape deloc. Terenul peste noapte îngheaţă, chiar dacă are prelată. Din punctul ăsta de vedere am încheiat un contract de pe 1 martie până pe 6 martie cu ALPAB. Nu se poateca meciul Steaua – Dinamo să se dispute pe Arena Naţională la 1 martie! Punct!„, a spus tranşant Mircea Sandu.

Pe de altă parte, Jandarmeria anunţă că meciul nu se poate disputa nici în Ghecea, asta deoarece partida este una de risc maxim, iar forţele de ordine nu pot garanta integritatea celor care merg să vadă spectacolul fotbalistic, în cazul unor încăierări, atât de obişnuite la asemenea partide.

Citeşte şi Galeriile şi-au făcut încălzirea: Bătaie CRUNTĂ între ultraşii Stelei şi cei ai lui Dinamo

Georgian Enache, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei, a declarat referitor la disputarea meciului în Ghencea: „Stadionul din Ghencea nu va putea găzdui meciuri cu grad ridicat de risc pînă la rezolvarea problemelor descoperite acolo. Ştim foarte bine că infrastuctura acestor arene sportive este una destul de precară. E vorba de acele elemente care, coroborate, duc pînă la urmă la siguranţa spectatorilor. La Steaua avem un sistem video de supraveghere deficitar. Patronii şi responsabilii clubului au dat asigurări că, pînă vineri acest lucru se va rezolva.

O altă problemă este sistemul de turnicheţi, care nu funcţionează la ora actuală. Trebuie să avem un sistem eficient de turnicheţi pentru a şti în orice moment numărul de spectatori care au intrat pe stadion. Nu mai putem să mai rupem bilete cum se facea odată„.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Europa are o nouă Mecca a miliardarilor. Apartamentele au ajuns la 35.000 euro/mp, iar magnații își mută aici averile de la Miami
Capital.ro
Elena Udrea și-a ieșit din minți. Ce i s-a întâmplat în trafic: Ori economia duduie, ori a făcut benzina 1 leu
Playtech.ro
Cum verifici ce aplicații îți ascultă microfonul și folosesc camera în fundal
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia a reușit să slăbească după ce a schimbat un singur LUCRU în dieta zilnică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
Primele scenarii după discuțiile neoficiale avute de Nicușor Dan cu liderii fostei Coaliții. Cum ar putea arăta „guvernul de un an”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi