Ştefan Mandachi critică Parlamentul şi trage un semnal de alarmă: „Asta pe noi ne poate îngropa. Eu nu mi-am pus banii în saci”

Omul de afaceri Ștefan Mandachi a criticat, într-o emisiune tv, Parlamentul cu privire la măsurile luate în mediul de afaceri, în perioada pandemiei de coronavirus. 
Romania TV
06 mai 2020, 08:47
Ştefan Mandachi critică Parlamentul şi trage un semnal de alarmă:

Ștefan Mandachi e de părere că o măsură potrivită este exonerarea de la plată a chiriei pe perioada suspendării activității, potrivit codului CAEN pentru care s-a suspendat activitatea.

„Din peste 1.000 de angajați, la noi mai sunt acum activi mai puțin 25 de angajați. (…) Nu știm ce are să se întâmple. Parlamentul a adoptat o lege stupidă, proastă, amânarea sau reeșalonarea plății chiriilor, asta pe noi ne poate îngropa. Eu nu mi-am pus banii în saci.

Noi am fost închiși prin lege, în toate mall-urile. 90% din locațiile noastre sunt în mall-uri. Se întâmplă și un paradox, în loc ca noi, patronatele, să ne unim forțele și să fim de aceeași parte a baricadei, vine mall-ul și spune în felul următor: Domnule, în baza legii adoptate de Parlament, noi vă eșalonăm plata chiriei pe lunile martie, aprilie.

Citeşte şi: 

Păi, stai puțin, noi nu am putut să intrăm acolo, am fost în imposibilitatea fizică să intrăm acolo pentru că legea ne-a oprit să intrăm. Cum poți tu, ca Parlament, să permiți unei entități juridice să ne factureze chiria în condițiile în care noi am fost puși în imposibilitate de a activa?

Eșalonarea la plată a chiriei înseamnă eșalonarea agoniei, pentru că noi va trebui să plătim acești bani. Având în vedere contextul și peisajul general în care plutește falimentul pe lângă noi, fă un calcul simplu: 50 de locații, 3000 – 4000 de euro chiria lunară, ar veni în jur de 200.000 de euro, iar în două luni, aproape jumătate de milion de euro. Ori, ce ne-a încurajat statul pe noi în ultimii ani? Reinvestirea profitului!

Eu nu mi-am pus banii în saci, toată activitatea e transparentă, toți banii i-am reinvestit. (…) Pe noi nu ne-a prins cu rezerve sau lichidități, ne-a prins în offsaid”, a afirmat Ștefan Mandachi, în emisiunea de la TVR1, „România 9”, potrivit evz.

Citeşte şi: Victor Ciutacu, pariu de 100.000 de euro cu afaceristul Ştefan Mandachi. Care este miza VIDEO

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
”Blestemul” lui Aaron Ramsey la final? Ce s-a întâmplat cu fostul jucător de la Arsenal și Juventus în ziua în care a murit Mircea Lucescu
Capital.ro
Se dau lunar 3.168 de lei de la stat pentru tineri. Nicușor Dan a semnat decretul. Românii care vor beneficia
Playtech.ro
Ce salariu are Ciprian Ciucu. Primarul Bucureștiului crede că venitul este „o glumă proastă” raportat la responsabilități
Adevarul
CNA respinge cererea depusă de Realitatea Plus pentru rediscutarea plângerii privind retragerea licenței
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tânăr român stabilit în Italia și-a pierdut viața sub ochii prietenilor, chiar în a doua zi a Paștelui Catolic
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
UPDATE: Nume mari din fotbal au început să vină, inclusiv Gică Hagi. Primele imagini de la priveghiul lui Mircea Lucescu pe Arena Națională. Mașina cu trupul neînsuflețit a ajuns la stadion FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj