Ştefania Rareş, mărturisiri cutremurătoare: „Mergeam 16 km pe jos ca să-i cumpăr mamei morfină”

Ştefania Rareş a făcut mărturisiri cutremurătoare despre greutăţile pe care le-a întâmpinat încă de la o vârstă fragedă. Mama ei suferea de o boală grea, iar ea şi tatăl ei încercau să-i aline durerile. Artista mergea, aproape zilnic, 16 km pe jos, ca să-i cumpere mamei sale morfină.
Alina Costache
02 feb. 2022, 15:38
Ştefania Rareş, mărturisiri cutremurătoare:
Ştefania Rareş, mărturisiri cutremurătoare

Ştefania Rareş, mărturisiri cutremurătoare. Şi-a pierdut mama pe când era în clasa a 7-a, în urma unei boli necruţătoare. Artista a încercat să urmeze Facultatea de Medicină după suferinţele îndurate de mama ei, însă viaţa a condus-o pe alt drum.

Am avut aceasta dorinta din cauza suferintei pe care am avut-o in familie. Mama mea a murit foarte tanara de o boala necrutatoare. Fiind in suferinta ani de zile, am zis c-o sa ma fac doctorita, voiam s-o salvez.

Timpul a trecut, mama s-a prapadit, erau timpurile atat de grele pentru ca nu erau nici bani, mergeam pe jos pana la Suceava, cu cate-o caruta, cu ce puteam, ca sa-i cumparam mamei morfina.

Boala asta necrutatoare face niste dureri cumplite. De la Dumbraveni pana la Suceava sunt 16 km, mergeam cum puteam. Eram in clasa a 7-a cand mama s-a prapadit, nu erau medicamente cum sunt acum. Am reusit sa dau la Medicina, dar n-am trecut la chimie si anatomie, am picat.”, a declarat Stefania Rareș, în emisiunea „Sub Lupă”.

Citeşte şi: Elena Merișoreanu, din nou pe masa de operație. Artista are dureri crunte, care nu mai dispar doar cu tratament medicamentos

Ştefania Rareş, mărturisiri cutremurătoare

Tatăl ei a încercat s-o angajeze la ”telefoane”, doar că vârsta fragedă a artistei şi lipsa experienţei n-au făcut-o să rămână acolo decât o scurtă perioadă de timp. A ajuns, însă, la Ansamblul Ciprian Porumbescu acolo unde a început adevărata carieră a celebrei artiste.

Am mers cu o caruta a unei rude, ne-am dat jos la Burdujeni si am luat-o pe jos. M-am dus la concurs, ce stiam eu, habar n-aveam… Profesorul i-a zis tatalui ca nu raman la cor ca nu sunt priceputa, tata a ramas incremenit.

Apoi, profesorul i-a zis ca ma pastreaza sa ma initieze sa cant singura. Am avut noroc de un profesor de pian, un dirijor bun, profesor de canto care m-a invatat sa fac vocalize… eu stiam sa cant doar ca la clacă.”, a mai mărturisit artista.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
De ce nu a fost tras acoperişul Arenei Naţionale pentru România – Moldova! Mircea Lucescu şi jucătorii au intervenit imediat. Exclusiv
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la casă sau la bloc. La câte grade trebuie să setezi centrala în sezonul rece
Playtech.ro
Se poate ieși la pensie militară după doar 15 ani de muncă? Ce prevede legea actuală
Adevarul
Un cetățean indian s-a predat ucrainenilor după doar trei zile pe front. Cum a fost recrutat
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce s-a ales de fata considerată cel mai frumos copil de pe Pământ
kanald.ro
O tânără a fost găsită fără suflare în camera unui hotel din Bali. Turista de 27 de ani consuma doar fructe crude și ajunsese la 22 de kilograme
Cancan.ro
CAUZA morții lui Marius Keseri. De ce boală suferea baterisul de la Direcția 5, de fapt
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Când intră pensia din octombrie pe card. Vești bune pentru pensionari
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar