Stelian Tănase: Am discutat cu Antonescu despre soarta TVR, dar nu mi s-a făcut o propunere clară

Stelian Tănase a declarat, joi, pentru MEDIAFAX că a purtat o discuţie, miercuri seară, cu Crin Antonescu despre soarta Televiziunii Române, însă nu i s-a făcut încă o propunere clară să preia conducerea TVR.
Romania TV
19 dec. 2013, 11:03
Stelian Tănase: Am discutat cu Antonescu despre soarta TVR, dar nu mi s-a făcut o propunere clară

„Nu este nimic care să fie o ştire, de fiecare dată când se schimbă directorul la TVR lumea năvăleşte pe mine, că sunt favoritul în cursă. Este aceeaşi poveste (…) În acest moment nu este nimic serios, nici măcar o ofertă, o discuţie pe obiectul muncii”, a susţinut Stelian Tănase.

Totuşi, întrebat dacă a discutat cu Crin Antonescu, liderul PNL, privind TVR, Stelian Tănase a spus că a purtat o discuţie cu acesta, miercuri seară, despre soarta Televiziunii publice.

„Nu se poate spune că eu trebuie să spun da sau nu sau că am acceptat (…) Sigur că ei se grăbesc foarte tare, dar eu nu mă grăbesc deloc”, a spus Stelian Tănase.

Întrebat dacă ar fi interesat să conducă TVR, Stelian Tănase a spus: „Depinde ce mi se cere, nu a pus nimeni marfa pe masă”.

„Cu mine s-a mai discutat, de două ori am refuzat să fiu directorul televiziunii şi s-a discutat mai concret decât acum (…) pentru că trebuie să ţi se spună şi ce e acolo, eu nu ştiu nimic din ce e acolo şi ce probleme sunt şi ce ar trebui rezolvat. Încă nu e nimic de substanţă. Trebuie să mi se facă propunerea şi atunci spui da sau nu, dar nu sunt în situaţia asta”, a mai spus Stelian Tănase.

Stelian Tănase este nominalizarea agreată de liderii PNL pentru poziţia de preşedinte director general al TVR, au declarat pentru MEDIAFAX surse politice.

Preşedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, joi, că liberalii au conturat o propunere privind şefia interimară a TVR, menţionând că o va face publică în cursul zilei, după ce va avea o ultimă discuţie cu persoana avută în vedere.

DailyBusiness
Peste 120 de muncitori prinși la negru în doar cinci zile. Ministrul Florin Manole promite toleranță zero
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Carmen Brumă arată senzațional la 48 de ani! Vedeta ne spune de ce trebuie să slăbim imediat ce ne întoarcem din vacanță – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Zodiile pentru care se răstoarnă căruța cu noroc în următoarele 30 de zile. Vine cea mai bună perioadă din an pentru ele
Capital.ro
Elena Udrea nu a dezamăgit. Imaginea care a trecut orice test: Nu renunță niciodată; e una dintre preferatele mele
Playtech.ro
Cum îţi dai seama că uleiul de măsline este unul de calitate, în magazin? Detaliile care trebuie să fie trecute pe etichetă
Adevarul
Operațiunea „Buget frumos pe hârtie”. Ce riscă Guvernul Ciolacu dacă a măsluit cifrele economice pe 2024
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Preț carburanți joi, 11 septembrie 2025: Cu cât se vinde joi litrul de benzină și motorină
Cancan.ro
Ministrul Educației, primele declarații despre demisie, după ce a fost întrebat dacă vrea să renunțe la responsabilitate: 'M-am gândit de ce să-mi…
iamsport.ro
Jignit de Lucescu, Banciu a venit cu replica: ”Un nou selecționer va îmbrăca haina naționalei săptămâna viitoare! A rămas cu frazele din vremea dictaturii lui Ioan Becali”
MediaFlux
Procură specială pentru pensie. Actul obligatoriu, anunțat de Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Nicușor Dan, amenințare la adresa Rusiei după incidentul din Polonia: „România va reacționa la fel”