Stelian Tănase, despre criticile CE pe PNRR: Guvernul României s-a făcut de kko. Pare un Guvern de hahalere incapabil să treacă cel mai simplu examen

Analistul politic Stelian Tănase consideră că observațiile transmise de Comisia Europeană după analizarea Programului Național de Reziliență și Redresare au pus Guvernul Cîțu într-o situație extrem de dificilă și în acest context, ministrul Cristian Ghinea ar trebui tras la răspundere.
Filip Stan
11 iun. 2021, 11:17
Stelian Tănase, despre criticile CE pe PNRR: Guvernul României s-a făcut de kko. Pare un Guvern de hahalere incapabil să treacă cel mai simplu examen

Stelian Tănase susţine, după criticile CE pe PNRR, că „situația de acum trădează vraiștea din Guvern, neseriozitatea și lipsa crasă de profesionalism”. „Pare un Guvern de hahalere incapabil să treacă cel mai simplu examen”, a spus Stelian Tănase.

„Ca să fiu scurt și direct – Guvernul României s-a făcut de kko. Chestiunea aruncă echipa luI Cițu în deriziune. Da, suntem obișnuiți ca diferite guverne de la Bucuresti să nu facă o figură bună la Bruxelles, chiar să plece de acolo cu coada intre picioare. Am văzut/trăit destule d-astea. Situația de acum trădează vraiștea din Guvern, neseriozitatea și lipsa crasă de profesionalism. Pare un Guvern de hahalere incapabil să treacă cel mai simplu examen. Cițu se dovedeste prea relaxat cu oamenii lui”, a scris analistul Stelian Tănase, într-o postare pe Facebook.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, despre PNRR: „Cred că le-a sărit pixul din mână la Comisie când au citit aceste gogomănii!”

Analistul politic este de părere că cei responabili ar trebui să plătească, lâsând să se înţeleagă că ministrul Cristian Ghinea ar trebui să demisioneze sau să fie demis.

„Ce face acum Ghinea? Demisionează? Dă vina pe altii, așa cum ne-a obișnuit? Va fi demis de Cîțu? Ar fi un bun semnat pentru Bruxelles – adică la palatul Vitoria s-a ințeles lecția. Situatia e mai gravă decit pare la prima vedre – nu e doar o scăpare, să zicem. Să te faci de ris la Bruxelles – nu în nume personal ci al unei țări membre, România- nu e de colea. Cei responsabili ar trebui să dea socoteală. Si nu doar cu dojeni si mustrări. Asigurarile date de Ghinea prin televiziuni, conferinte de presa, interviuri – că totul este in regulă – s-au dovedit a fi „flatus vocis”- vorbe goale. Daca vreti – apă de ploaie.. Minciunele/temenele ca și ochii dragii mele! Atît. Vrăjeală multă.
Sper că Florin Citu trage concluziile care se desprind de aici și il bagă urgent în sedință pe ministrul vinovat să îi ceară niște explicații. Mai sper că la sfirșitul intrevederii premierul il va anunța oficial că începind de azi colaborarea dintre cei doi s-a terminat. Punct. Nu văd altă ieșire. Dacă nu procedeaza astfel Cițu iși asumă prostește cel mai mare eșec al acestui guvern. Și nu este cazul. Nu el și-a ales miniștrii. I-au fost serviți de Coaliție cf unui algoritm. Politicieni second-hand alesi nu pentru valoare ci pe criterii de gașcă”, a conchis Stelian Tănase.

Citeşte şi: Cristian Ghinea, prima reacţie după criticile CE la PNRR: „Ciolacu, hai să discutăm cu demisia pe masă!”

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Firma implicată în scandalul pozelor trucate dinaintea alegerilor nu a avut bani să își achite taxa de timbru. A avut de recuperat o sumă consistentă
Capital.ro
BNR începe un nou studiu despre banii românilor. Peste 12.000 de gospodării vor fi analizate
Playtech.ro
1.500 de lei pentru o viză de flotant. Cum funcționează piața ascunsă a locurilor la școli bune
Adevarul
Cea mai mare fabrică de lână din Europa cu capital românesc, salvată de Curtea de Apel. Guvernul, obligat de deblocheze ajutorul de stat
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Venit la București pentru Mircea Lucescu, Rinat Ahmetov a luat o decizie uluitoar: 'Nimeni nu se aștepta la așa ceva'
MediaFlux
Cele trei zodii care vor primi o sumă mare de bani. Horoscop financiar
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj