STENOGRAME DNA. O parte din mita primită de preşedintele CJ Buzău a ajuns la finul său, Florin Colgiu

O parte din suma de 50.000 de lei primită ca mită de preşedintele CJ Buzău, Cristinel Bîgiu, a ajuns la finul acestuia, Florin Colgiu, care deţinea funcţia de preşedinte al TNL Buzău, se arată în referatul DNA privind propunerea de arestare preventivă.
Iulian Tudor
07 dec. 2014, 18:05
STENOGRAME DNA. O parte din mita primită de preşedintele CJ Buzău a ajuns la finul său, Florin Colgiu

Colgiu a primit suma de 6.500 de lei într-o parcare din municipiul Buzău de la Ionuţ Robert Piţigoi, care are calitatea de suspect în dosar, discuţia dintre cei doi fiind interceptată de anchetatori.

„Ionuţ Robert Piţigoi: Vino încoace! Vino mă, încoa’! Uite, mă, că mi-a dat, am… m-am întâlnit cu boul ăla de Cojocea…

Florin Mădălin Colgiu: Cum?

Ionuţ Robert Piţigoi: Şi după aia cu naşi-tu şi…

Florin Mădălin Colgiu: Cum?

Ionuţ Robert Piţigoi: Şi după aia cu naşi-tu, mă. Şi mi-a zis să-ţi dau naşi-tu ceva.

Florin Mădălin Colgiu: Ce să fac eu? A, ce…

Ionuţ Robert Piţigoi: Tre’ să plăteşti ceva, nu ştiu ce.

Florin Mădălin Colgiu: În rest, tu ce faci?

Ionuţ Robert Piţigoi: Mi-a zis să-i ţin eu. Cât vin şase mii, mă?

Florin Mădălin Colgiu: Şase mii cinci sute.

(În continuare, Piţigoi numără mai multe bancnote)

Ionuţ Robert Piţigoi: Doi, trei, patru, cinci, zece! Unu, doi, trei, patru, cinci… douăzeci.

Florin Mădălin Colgiu: Numără treizeci. Treiş’două, treiş’trei şi-ţi dau eu zece”.

După ce a fost reţinut de procurorii DNA, preşedintele TNL Buzău, Florin Colgiu, a fost suspendat din partid până la clarificarea problemelor cu justiţia, potrivit deciziei luate duminică de Biroul Politic Judeţean al PNL Buzău.

Florin Colgiu, reţinut în dosarul preşedintelui Consiliului Judeţean Buzău, a fost suspendat din PNL

Preşedintele CJ Buzău, Cristinel Bîgiu, a fost reţinut, sâmbătă noaptea, de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie, pentru luare de mită, în forma continuată. Alături de el a fost reţinut şi Florin Colgiu, pentru complicitate la luare de mită, în formă continuată.

Potrivit DNA, în perioada decembrie 2013 – decembrie 2014, Cristinel Bîgiu, în calitate de preşedinte CJ Buzău, i-a solicitat lui Dragoş Cojocea, director executiv al Direcţiei de dezvoltare regională din cadrul Consiliului Judeţean, efectuarea de demersuri pentru declanşarea procedurilor de achiziţie directă şi identificarea unor firme dispuse să semneze, în mod formal, aceste proiecte şi întocmirea lor efectivă. Urma ca, după întocmirea acestor proiecte şi aprobarea plăţilor de către Bîgiu, directorul respectiv să remită, sub forma de mită, preşedintelui CJ, jumătate din suma plătită din bani publici, respectiv 200.000 lei. Banii respectivi directorul urma să-i recupereze de la firmele care figurau, în mod fals, ca executanţii celor trei proiecte.

STENOGRAME DNA. Bîgiu: Cum a dat? Consilier: Într-o sticlă de whisky. Nu i-am numărat, mi-a zis că sunt 50.000

În jurul datei de 20 decembrie 2013, directorul respectiv i-a remis lui Cristinel Bîgiu, prin intermediul finului acestuia, aproximativ 70.000 lei, sub formă de mită, reprezentând jumătate din contravaloarea unei facturi în cuantum de 130.000 lei plus TVA, sumă ce fusese virată unei firme identificate de acesta, căreia i se atribuise anterior, în mod direct, contractul pentru prima componentă a Strategiei de dezvoltare durabilă, şi anume principalele direcţii de dezvoltare şi analiza S.W.O.T.

„Directorul, la rândul său, primise suma menţionată de la reprezentantul legal al firmei. Ulterior, în august 2014, Bîgiu l-a însărcinat pe acelaşi director să demareze procedurile de atribuire directă, în aceleaşi condiţii, pentru cea de-a doua componentă a Strategiei de dezvoltare durabilă, fiind declarată câştigătoare aceeaşi firmă. Urma ca lui Bîgiu să-i fie remisă, ulterior, cu titlu de mită, jumătate din valoarea contractului, respectiv 50.000 lei. La 4 decembrie 2014, Bîgiu i-a solicitat, în mod expres, aceluiaşi director, să-i remită până cel mai târziu la 8 decembrie 2014 suma convenită de 50.000 lei, indicându-i ca intermediar o persoana de încredere a acestuia”, au reţinut procurorii.

Pe 6 noiembrie, directorul i-a remis intermediarului indicat de şeful CJ Buzău o sumă de bani, pentru ca, la rândul său, să o remită acestuia.

„Tot la 6 decembrie, intermediarul i-a şi remis acestuia, în parcarea din faţa blocului unde îşi are domiciliul Bîgiu, suma de 50.000 lei, comunicându-i că banii i-au fost daţi de către director. Cristinel Bîgiu i-a indicat intermediarului modul în care urmau a fi distribuiţi, respectiv păstraţi banii, solicitându-i ca suma de 6.500 lei să fie remisă finului acestuia, Florin Colgiu, iar restul de 43.500 lei să fie păstrată, la dispoziţia lui Bîgiu, de către intermediar. În aceeaşi zi, intermediarul i-a remis 6.500 lei lui Colgiu, care cunoştea că suma respectivă fusese primită cu titlu de mită de către Bîgiu, de la directorul respectiv”, arată DNA.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
De ce a renunțat Ilie Dumitrescu la paharul de vin roșu băut seara. Când preferă să se bucure de el în schimb
Capital.ro
S-a stins o mare voce a României. Lumea muzicii e în doliu: O voce sensibilă, puternică și un muzician desăvârșit
Playtech.ro
Cât câștigă un profesor debutant vs. unul cu 25 de ani vechime
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
I-a adus României aurul olimpic, iar acum se destăinuie: ”M-am întors îngenuncheată și în lacrimi!”
MediaFlux
Avertismentul lui Friedrich Merz: Deceniile de Pax Americana s-au încheiat. Europenii trebuie să se pregătească
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online