Stephen Hawking lansează un premiu care răsplăteşte popularizarea ştiinţifică

Astrofizicianul britanic Stephen Hawking (74 de ani) a creat un premiu care să recompenseze profesioniștii care fac ca știința să fie pe înțelesul publicului larg, s-a anunțat, joi, la Festivalul Starmus, organizat în Spania. Premiile vor fi atribuite în 29 iunie.
Iulian Tudor
17 iun. 2016, 06:15
Stephen Hawking lansează un premiu care răsplăteşte popularizarea ştiinţifică

Festivalul, care are loc de trei ani în Tenerife, vizează să facă știința mai accesibilă și se bucură de participarea unor celebrități în domeniu. La ediția din 2016 — care se va desfășura între 27 iunie și 2 iulie — urmează să participe 11 câștigători ai Premiului Nobel, potrivit Agerpres.

Primii trei laureați ai Premiilor Stephen Hawking pentru Știință — fizicianul britanic Jim Al-Khalili (54 de ani), compozitorul german de muzică de film Hans Zimmer (59 de ani) și regizorul Mark Levinson (60 de ani), alături de fizicianul David E. Kaplan (48 de ani) — vor primi medaliile în 29 iunie, chiar de la Stephen Hawking.

Jim Al-Khalili, profesor la Universitatea Surrey, va fi recompensat „pentru că a abordat concepte de fizică complexe în documentare științifice, printre care recentul ‘Secretele fizicii cuantice'”, a afirmat Stephen Hawking într-un comunicat transmis de festival.

Hans Zimmer, autor al muzicii filmului „Regele Leu”, va primi o medalie pentru coloana sonoră a peliculei „Interstellar” de Christopher Nolan, lansată în 2014.

Al treilea premiu îi revine documentarului „Febra particulelor” (2014), regizat de Mark Levinson și produs de David Kaplan. El „prezintă viața și activitatea fizicienilor de la acceleratorul de particule din cadrul CERN (Organizația europeană pentru cercetare nucleară), care au descoperit Bosnul lui Higgs”, particulă elementară ce înlesnește înțelegerea materiei negre, încheie AFP.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Dembele de Bănie! Cine este, de fapt, Heri Tavares: analiza noului jucător ofensiv al Universităţii Craiova, printre cei mai prolifici fotbalişti din prima ligă israeliană
Capital.ro
Viitorul premier al României. Călin Georgescu sau George Simion? Anunțul liderului senatorilor AUR, Petrișor Peiu: Să ajungă la vârf
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă vezi un pește-iepure în apă. Recomandările specialiștilor pentru turiștii aflați în Grecia
Adevarul
Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Se află în vacanță în Grecia și susține că știrile despre peștele-iepure ar fi ”o mare vrăjeală”: ”Sunt goale plajele în România, de asta! Lumea poate să vină liniștită”
MediaFlux
Schimbări majore la bancomatele din România! Obligație pentru toate băncile de a permite aceste retrageri
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?