Ştirea tristă a dimineţii pentru români. A murit pe patul de spital

O femeie din localitatea buzoiană Mihăileşti, despre care se bănuieşte că a contractat virusul West Nile, transmis de ţânţari, a murit la Spitalul Victor Babeş din Bucureşti. Analizele care vor arăta cauza certă a îmbolnăvirii femeii sunt aşteptate zilele acestea.
Romania TV
13 aug. 2019, 05:46
Ştirea tristă a dimineţii pentru români. A murit pe patul de spital

Buzoianca din localitatea Mihăileşti a ajuns la finele săptămânii trecute la Spitalul Judeţean Buzău, cu febră mare şi stare generală proastă. Simptomele apărute ulterior au ridicat suspiciunea de meningoencefalită produsă de virus West Nile, aşa că medicii buzoieni au decis transferul pacientei la Spitalul Victor Babeş din Bucureşti.

Femeia a murit ulterior la Spitalul Victor Babeş din Bucureşti. Rezultatele necropsiei şi cele de laborator la probele recoltate zilele trecute urmează să arate ce a condus la decesul pacientei. Dacă este vorba despre o infecţie cu virusul West Nile, ar fi al doilea deces din această vară, după cel înregistrat săptămâna trecută la Călăraşi.

Femeia care a murit din cauza unei meningoencefalite suspicionată ca fiind provocată de virusul West Nile trăia într-o zonă unde erau băltiri de apă şi era crescătoare de animale.

Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT) anunţa, vineri, că, în perioada 3 iunie – 7 august, au fost înregistrate şapte cazuri de infecţie cu virusul West Nile. La data de 1 august, instituţia anunţa şi un deces, în judeţul Călăraşi.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Cine este sportiva care i-a înnebunit pe fani cu formele ei. Imaginile cu superba blondă în costum de baie s-au viralizat
Capital.ro
FMI avertizează asupra riscurilor economice globale. Guvernele, îndemnate să păstreze stabilitatea fiscală și să se pregătească pentru noi șocuri
Playtech.ro
Regula pe care mulți au uitat-o după școală. Când se scrie „niciun” legat
Adevarul
„Să te ia dracu, Putin!”. Revolta comercianților care și-au pierdut afacerile în urma atacului cu drone al ucrainenilor din Moscova
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Prunea anunță ”hegemonia” unei echipe din SuperLiga: ”O să câștige campionatul 2-3 ani! E la ani lumină de restul”
MediaFlux
Marte în armonie cu Saturn pe 19 iulie 2026! Cele trei zodii lovite direct de fenomenul astrologic
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România