BIPA, cel mai mare lanț de drogherii din Austria, se pregătește să intre pe piața din România cu o strategie de expansiune rapidă și investiții consistente. Compania, parte a grupului german REWE, intenționează să deschidă anual zeci de magazine în țara noastră, cu obiectivul de a ajunge la câteva sute de unități în viitorul apropiat.
Investițiile planificate de REWE pentru România, care includ atât BIPA, cât și lanțul de magazine Penny, se ridică la o sumă de ordinul „sutelor de milioane de euro”, după cum au declarat, de la Viena, Andreas Persigehl și Markus Geyer, co-directori generali ai BIPA.
Vezi și Un colos străin cumpără tot în România. Se extinde în vestul țării cu două fabrici uriașe
Fondat în 1980 în Austria, BIPA operează astăzi 566 de magazine pe piața austriacă și este prezent și în Croația din 2007, unde a ajuns la 141 de unități. Extinderea în România este considerată de conducerea companiei o oportunitate importantă de dezvoltare în Europa Centrală și de Sud-Est. Potrivit reprezentanților BIPA, cercetările de piață indică un interes semnificativ al consumatorilor români pentru produsele de îngrijire personală, cosmetice și pentru un portofoliu de mărci internaționale și produse private label.
În magazinele BIPA din România, clienții vor găsi un sortiment similar cu cel din Austria și Croația, cuprinzând peste 15.000 de articole. Printre mărcile proprii ce vor fi disponibile se numără BI LIFE, BI CARE, BI HOME, BI COMFORT, BI STYLED, BI KIDS, bi good, LOOK BY BIPA și BABYWELL. De asemenea, compania își propune să colaboreze cu furnizori locali, pentru a include și produse românești în oferta magazinelor, adaptând sortimentul la nevoile și preferințele consumatorilor din România, scrie profit.ro.
Primul magazin BIPA din România este programat pentru deschidere în anul 2026. Responsabilitatea pentru dezvoltarea afacerii la nivel local revine unei echipe de conducere formată din Daniel Gross (CEO Penny România), Draga Cukjati (CFO Penny și membră în Consiliul de Supraveghere al OTP Bank Slovenia), Andreas Persigehl și Martin Gaber, acesta din urmă având rolul de Managing Director BIPA România.
În Austria, BIPA a depășit anul trecut pragul de un miliard de euro în vânzări, după o creștere de 25% între 2021 și 2024. În aceeași perioadă, în Croația, vânzările au crescut cu 72%. Compania se bucură de încrederea a milioane de clienți, având peste 3 milioane de cumpărători anual și aproximativ 4.400 de angajați.
Pe piața românească, BIPA va concura direct cu retailerul german dm drogerie markt, prezent deja în România de 17 ani. REWE Group este activ în țara noastră din 2001 prin lanțul de magazine PENNY, care numără în prezent 418 unități și are aproximativ 7.500 de angajați. Intrarea BIPA în România marchează o etapă importantă în strategia de creștere internațională a grupului REWE.