Strat de zăpadă de aproape jumătate de metru la Bâlea Lac. De când revin ninsorile – prognoza meteo actualizată pentru 1 Decembrie și Moș Nicolae

Peisaj de poveste în zona Bâlea Lac. Stratul de zăpadă are acum aproape 40 de centimetri, cel mai mare din țară. Adminstrația Națională de Meteorologie anunță că până la jumătatea lunii decembrie vremea va fi schimbătoare în întreaga țară. Vor alterna perioadele cu precipitații și cu temperaturi mai scăzute decât cele normale.
Filip Stan
21 nov. 2023, 11:20
Strat de zăpadă de aproape jumătate de metru la Bâlea Lac. De când revin ninsorile - prognoza meteo actualizată pentru 1 Decembrie și Moș Nicolae

A nins în zonele montane, iar la Bâlea Lac stratul de zăpadă se apropie de jumătate de metru. Chiar dacă accesul cu mașina pe Transfăgărășan a fost închis până la vară, la Bâlea Lac se poate ajunge cu telecabina.

Pe crestele Munților Făgăraș va continua să ningă și în următoarele zile și se va depune strat nou de zăpadă.

Citește și: Prognoza meteo 20 noiembrie – 3 decembrie. Vremea se încălzește puțin, apoi iarna își intră în drepturi. Vor fi ninsori, viscol și ger

 

De când revin ninsorile – prognoza meteo actualizată pentru 1 Decembrie și Moș Nicolae

În săptămâna 20 –  27 noiembrie valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în regiunile sudice și local în cele centrale, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale. Regimul pluviometric va fi local excedentar în regiunile sud-vestice, nordice, precum și în extremitatea de est a țării, iar în rest va fi în general apropiat de cel normal pentru acest interval, potrivit ANM.

Citește și: Vremea de Crăciun și Revelion în București. Meteorologii AccuWeather au anunțat prognoza meteo pentru finalul anului 2023

În săptămâna 27 noiembrie – 4 decembrie temperaturile medii vor fi mai coborâte decât cele normale pentru această perioadă la nivelul întregii țări, dar cu o abatere termică negativă ușor mai accentuată în zonele montane. Cantitățile de precipitații vor fi excedentare în extremitatea de sud și de sud-est a țării, precum și în regiunile centrale, dar mai ales
zonele montane, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval.

În săptămâna 4 – 11 decembrie temperatura medie a aerului va avea valori mai coborâte decât cele normale pentru această perioadă, în toate regiunile. Regimul pluviometric va fi apropiat de cel normal pentru acest interval, la nivelul întregii țări.

În săptămâna 11 – 18 decembrie mediile valorilor termice se vor situa în jurul celor specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României. Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor avea o tendință ușor deficitară în toate regiunile.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Câţi bani ar câştiga, de fapt, Jose Mourinho la Real Madrid! Giovanni Becali, dezvăluiri despre planurile revenirii lui The Special One pe Bernabeu
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România! O mare cântăreață ne-a părăsit. Era considerată vocea de aur a cântecului muntenesc
Playtech.ro
Aplicația de lanternă descărcată de milioane acum 10 ani ascundea ceva grav: cazul care a atras atenția autorităților
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Jucase la Dinamo, dar nu a contat: fratele lui Nicolae Ceaușescu l-a transferat cu forța: ”Vrei să mai joci fotbal vreodată?”
MediaFlux
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit. Avem primele imagini de la nunta anului FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi