Studentă la medicină moartă după ce a fost diagnosticată greşit de mai multe ori. Mama fetei ameninţă: Merg mai departe. Pe fata mea nu o mai aduc înapoi, dar pentru alţii

O tânără de 21 ani de ani care visa să ajungă asistentă a murit cu zile, ucisă de un sistem medical bolnav, în care, paradoxal, și-a pus toată încrederea și speranța. A ajuns la spital cu dureri infernale și a fost diagnosticată greșit de trei ori. Abia a patra oară medicii și-au dat seama că viața ei atârnă de un fir de ață, însă a fost prea târziu ca să o mai salveze. Rudele fac acuzații grave de malpraxis, iar spitalul a deschis o anchetă internă.
Alina Costache
15 nov. 2021, 17:08
Studentă la medicină moartă după ce a fost diagnosticată greşit de mai multe ori. Mama fetei ameninţă: Merg mai departe. Pe fata mea nu o mai aduc înapoi, dar pentru alţii

Mihaela avea 21 de ani și era studentă a Facultății de Medicină din Galaţi. În data de 28 octombrie a ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Galați cu dureri de spate. A fost trimisă acasă cu un diagnostic greșit și cu o rețetă în care i s-au prescris calmante.

Acesta a fost doar începutul calvarului pentru Mihaela și familia ei.

„Am stat şase ore până să i se pună un diagnostic şi o reţetă. Un diagnostic greşit, fără să se apropie de ea. Pur şi simplu a întrebat-o de ce a venit, ea a zis că o doare spatele şi i-au pus diagnostic lombosciatică. Ne-a trimis acasă cu tratament …. Durerile nu s-au oprit. Vineri a mai stat şi tot spunea că o doare. Sâmbătă dimineaţă am venit la ora 10 iar la urgenţă. Doamnele de la Urgenţă mi-au spus: „A, veniţi iar pentru o durere de spate?”, a povestit mama fetei.

Au urmat apoi încă două vizite la Urgenţe încheiate cu același diagnostic greșit. Abia când s-a întors la spital pentru a patra oară, iar mama tinerei le-a arătat medicilor ca fata are un abces, iar fata a fost internată.

„Iniţial tot lombosciatică i-au pus. Apoi i-am aratat doamnei doctor poza cu abcesul şi când a văzut atunci s-a schimbat la 180 de grade, mai povesteşte mama fetei. „Chemaţi repede chirurgul ca fata asta are abces şi o sa moara!”, ar fi spun medicul, conform rudelor fetei.

Chirurgul care a venit să o vadă i-ar fi zis mamei că fata nu stă la consult.

„Am zis poate se poate sa i dam un calmant macar sa stea la consult a inceput sa tipe la mine sa ma uit in spatele spitalului ca sunt o groaza de cazuri de covid ce mi trebuie calmante, anestezist de unde sa ia. Să vorbesc cu Raed Arafat sa angajeze oameni”, povesteşte distrusă mama studentei.

Citeşte şi: Bebeluş mort de frig în grădina casei sale. Mama şi bunica, arestate pentru omor

La scurt timp, tânăra a leșinat. Mama fetei, furioasă pe medici, a luat-o acasă, însă starea ei se înrăutățea. Duminică dimineață, Mihaela s-a întors la spital cu stări de vomă și febră mare. A fost operată, însă la scurt timp organele sale au început să cedeze pe rând. Corpul era prea slăbit.

Duminică, studenta de 21 de ani a murit la spital.

Mama Mihaelei a depus o plângere și vrea să sesizeze și Parchetul după ce primesc rezultatul necropsiei. „Merg mai departe. Pe fata mea nu o mai aduc înapoi, dar pentru alţii”, spune mama fetei.

Reprezentanții spitalului susțin că Mihaela ar fi beneficiat de toate îngrijirile medicale și investigatiile necesare.

Citeşte şi: Larisa, mama fetiţei care şi-a pierdut viaţa într-un accident cumplit în Oradea, a murit în ziua în care fiica ei a fost înmormântată

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Meme Stoica aruncă bomba! Nu se mai joacă Dinamo – FCSB la Cluj? „Sunt informații. Se discută”. Exclusiv
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Documentele pe care proprietarii le pot verifica. Ce obligații are administratorul privind banii
Playtech.ro
Orașul european în care chiria pornește de la 237 de euro. Este pe locul doi în topul destinațiilor pentru muncă
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
Antrenorul care a avut rezultate cu FCSB nu ar mai colabora cu Gigi Becali: ”Aș lucra oriunde sunt respectat”
MediaFlux
Formarea Guvernului se amână. Președintele Nicușor Dan ar alege un nou premier abia după 1 septembrie (Surse)
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat