Studenţii din anul I de la Politehnica din Bucureşti vor fi cazaţi în cămine cu prioritate

Universitatea Politehnică din Bucureşti a anunţat că, din acest an, studenţii din anul I vor fi cazaţi în cămine cu prioritate.
Iulian Tudor
16 iul. 2015, 12:01
Studenţii din anul I de la Politehnica din Bucureşti vor fi cazaţi în cămine cu prioritate

Conducerea Universităţii Politehnica din Bucureşti a aprobat, ca regulă generală pentru cele 15 facultăţi ce o compun, cazarea cu prioritate a studenţilor din anul I„, potrivit unui comunicat emis de instituţie.

Universitatea Politehnică din Bucureşti deţine circa 15.000 de locuri de cazare, ceea ce înseamnă că „UPB poate aviza favorabil peste 90% din solicitările de cazare ale studenţilor„. Locurile de cazare de la UPB sunt distribuite în 26 de cămine repartizate în Campusul Regie şi Campusul Leu.

UPB a mai anunţat că studenţii pot participa la programe de voluntariat, care îi pot ajuta şi la angajare, dar şi la obţinerea de puncte de credit de studiu suplimentare.

Citeşte şi: ADMITERE FACULTATE 2015. Calendarul admiterii la Universitatea Bucureşti, ASE, Politehnică, SNSPA

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Câți bani a obținut statul din amenzi și sancțiuni. Cum a adus ANAF-ul sute de milioane în plus la buget
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Doar cine îi citește cărțile poate înțelege: E comunist, cu un cult creștin rescris de el
Playtech.ro
Ce este divorţul gri: fenomentul, din ce în ce mai întâlnit în România
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”