Studenţii, nemulţumiţi de faptul că nu au fost consultaţi înaintea elaborării Ghidului cu normele sanitare pentru anul universitar

Studenţii sunt nemulţumiţi că Ministerul Educaţiei a elaborat ghidul cu normele sanitare în noul an universitar fără să-i consulte. Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) acuză lipsa de previzibilitate şi predictibilitate pentru începerea noului an universitar, informează Hotnews.ro.
Romania TV
03 sept. 2020, 10:00
Studenţii, nemulţumiţi de faptul că nu au fost consultaţi înaintea elaborării Ghidului cu normele sanitare pentru anul universitar

Reprezentanţii ANOSR sunt de acord cu faptul că normele sanitare sunt exclusiv în sarcina specialiștilor, însă susţin că modul în care acestea pot fi implementate în mediul universitar poate fi definit doar după consultarea tuturor celor implicați.

Aceştia sunt de părere că, în unele situaţii, recomandările ministerului sunt prea generale și insuficiente și că se impune de urgență realizarea unei consultări cu studenții pentru a fi decis scenariul în care va începe noul an universitar.

Recomandări din Ghidul normelor sanitare contestate de studenţi

Potrivit acestui ghid, Senatul universitar stabilește aplicarea unuia dintre cele trei scenarii existente „cu 7 zile înainte de data începerii cursurilor universitare, în funcție de situația epidemiologică, de particularitățile locale, de infrastructura și resursele umane ale fiecărei instituții de învățământ superior în parte„.

ANOSR atrage, însă, atenţia că „o singură săptămână înainte de începerea anului universitar este o perioadă absolut derizorie pentru a pretinde pregătirea studenților pentru noul an universitar. Studenții trebuie să se deplaseze sau nu în centrul universitar, trebuie să fie prezenți la procedurile de cazare sau să caute singuri un loc de cazare, iar toate aceste activități necesită printre altele și timp suficient pentru a evita aglomerarea bruscă a centrelor universitare, cât și aglomerarea mijloacelor de transport către centrele universitare„.

Citeşte şi Anul universitar la USAMV Iaşi începe pe 14 septembrie. Cursurile, seminariile şi laboratoarele se vor desfăşura după reguli stricte

Un alt aspect asupra căruia studenţii atrag atenţia este cel referitor la absența unor recomandări pentru situația studenților cazați în cămine, în momentul apariției a trei cazuri confirmate de infectare. Astfel, atunci când acestea vor proveni din formații de studiu diferite, se va suspenda procesul didactic pentru o perioadă de 14 zile de la data confirmării ultimului caz, la nivelul întregii instituții, în urma unei anchete epidemiologice. Însă, în mod corelativ, era necesar a se specifica și modalitatea-cadru în care va fi operaționalizată cazarea în spațiile universității în această perioadă de suspendare, afirmă studenții.

În același timp, spre deosebire de învățământul preuniversitar unde reglementarea suspendării activității față în față pentru întreaga unitate își găsește rațiunea în regula unui singur imobil cu curțile interioare, la nivelul învățământului superior credem că ar trebui ca suspendarea să vizeze în primul rând clădirea în care a participat studentul depistat și doar în cazuri grave să se pună în discuție suspendarea activității întregii instituții, sub relevanța dacă universitatea a ales scenariile 1 sau 2„, atrage atenția ANOSR.

Ei atrag atenția că dacă universitățile nu vor gestiona constant numărul de cazuri și nu vor respecta măsurile necesare, există probabilitatea foarte mare ca multiple instituții de învățământ superior să își suspende activitatea la scurt timp de la începerea anului universitar, în situația în care aceasta implică participarea fizică la cursuri.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Radu Drăgușin, „back in business”! Românul revine în Tottenham – Liverpool
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Ce ajutoare primesc pensionarii in 2026: limita de pensie pentru ajutoarele financiare
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Incredibil! Câți bani a câștigat, de fapt, fostul jucător al FCSB la Survivor: ”Nu a meritat! Am suferit rău de tot”
MediaFlux
Cum îți poate bloca ANAF contul. Când riști poprire sau sechestru
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet