Studiu: 61% dintre români se declară mulţumiţi de locul de muncă

Procentul românilor din mediul urban care se declară mulţumiţi de locul lor de muncă este în creştere, de la 55% în 2016 la 61% în 2019, arată un studiu iSense Solutions, realizat pentru evenimentul Employer Branding Conference, în luna martie a anului curent.
Romania TV
22 mai 2019, 04:44
Studiu: 61% dintre români se declară mulţumiţi de locul de muncă

Creşterea satisfacţiei la locul de muncă este şi mai vizibilă pe segmentul de tineri între 18 şi 23 de ani (77% anul acesta, versus 60% în 2016), cât şi pe segmentul 26-34 de ani (de la 58% în 2016 la 71% în 2019).

Totodată, un procent mai mare de angajaţi români din mediul urban spun că au activităţi interesante sau captivante la locul de muncă – 53% în 2019 faţă de 47% în 2016.

„De asemenea, a crescut numărul celor care afirmă că sunt bonusaţi atunci când fac o treabă bună, de la 25% în 2016 la 30% în 2019. În plus, mulţumirea faţă de beneficiile oferite de către angajator este şi ea în creştere, de la 23% acum 3 ani la 28% în prezent”, se arată în comunicat.

În ceea ce priveşte numărul de ore petrecut la muncă, acesta a scăzut uşor, de la 8,5 ore pe zi în 2016 la 8,3 în 2019. În plus, puţin peste jumătate dintre români (55%) vor o carieră la actualul loc de muncă. Procentul este în uşoară creştere faţă de 2016, când 51% declarau acest lucru.

„Motivele pentru care românii îşi doresc o carieră la locul actual de muncă sunt: pentru că îşi primesc salariul la timp (60%), pentru că se înţeleg bine cu colegii (59%), pentru că s-au pregătit în domeniul în care activează în prezent (52%), pentru că jobul este interesant (49%), pentru că simt că munca lor este utilă (44%) şi pentru că se simt respectaţi (43%)”, se arată în comunicat.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Screciu s-a prăbușit pe gazon și a avut nevoie de ambulanță după Craiova – FCSB. Ce s-a întâmplat cu fotbalistul oltean
Capital.ro
Românii care stau la bloc trebuie să facă cerere scrisă. Regula se aplică pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Se poate cumula pensia din România cu cea din străinătate? Ce spune legea
Adevarul
Arma invizibilă ce provoacă sindromul Havana. Ce a pățit un cercetător care a testat pe propria piele un dispozitiv cu microunde
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Grădinescu și-a ieșit din minți în direct după eșecul suferit de FCSB: ”M-ați luat la judecată!”
MediaFlux
Anunț pentru seniori de la Casa Națională de Pensii! Ce se întâmplă cu procesul de recalculare a pensiilor
stirilekanald.ro
VIDEO Tentativă de răpire în supermarket! Fetița de un an și jumătate a fost smulsă de lângă mama ei
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat