Studiu: Ce riscuri ai dacă mergi cu maşina, pe motocicletă sau eşti pieton

Dacă 1 reprezintă riscul pe km parcurs de un automobilist să aibă un accident mortal sau grav, un motociclist riscă de 57 de ori mai mult să fie grav rănit sau să își piardă viața pe șosea, relatează publicațiile grupului SudPresse, care prezintă cel mai recent studiu realizat de Institutul belgian pentru siguranță rutieră (IBSR). Ca grad de expunere urmează bicicliștii și pietonii.
Alina Costache
19 iul. 2014, 08:49
Studiu: Ce riscuri ai dacă mergi cu maşina, pe motocicletă sau eşti pieton

IBSR a calculat prima oară riscul de a fi victima unui accident mortal sau grav în funcție de fiecare categorie de utilizatori și de categoriile de vârstă, scrie 7sur7.be.

În afară de autobuz sau tramvai (0,6), mașina (1,0) este cel mai sigur mijloc de deplasare. Mai expuși sunt cicliștii, riscurile medii în cazul lor fiind de 23, și pietonii — 8,1.

Motocicliștii între 18 și 24 de ani prezintă o probabilitate de 72,6 ori mai mare să fie uciși sau grav răniți pe șosele. Riscul scade la 55,8 în cazul adepților motocicletei între 25 și 44 de ani și la 41,5 la cei între 45 și 64 de ani, încheie 7sur7.be.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Dinamo, aproape de tragedie în Vinerea Mare! „Câinii” au scăpat ca prin minune de un accident aviatic. Video
Capital.ro
Românii ar putea să-și recupereze banii de la bancă. Decizia care se pregătește în România privind dobânzile
Playtech.ro
Cât costă să mergi la Târgul de Paște din Craiova în 2026. Cât ajungi să cheltuiești pentru o zi
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Giovanni Becali a dat cărțile pe față în privința morții lui Mircea Lucescu: ”Nu se mai putea vindeca”
MediaFlux
Singurul mall din București deschis de Paște în 2026. Unde mergem când ne plictisim de ouă, drob și pască
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj