STUDIU OFICIAL: Foarte puţini români vor veni în Marea Britanie după eliminarea restricţiilor

Foarte puţini români şi bulgari vor veni în Marea Britanie în momentul eliminării restricţiilor impuse pe piaţa muncii, la sfârşitul acestui an, conform unui studiu guvernamental citat de ziarul The Independent.
Romania TV
19 mart. 2013, 20:59
STUDIU OFICIAL: Foarte puţini români vor veni în Marea Britanie după eliminarea restricţiilor

Studiul pare să pună sub semnul întrebării sugestiile unor deputaţi conservatori şi din cadrul Partidului Independenţei Marii Britanii (UKIP) privind un val de imigranţi din România şi Bulgaria, informează Mediafax.

Potrivit studiului, comandat de fostul guvern laburist britanic, impactul eliminării restricţiilor pe piaţa muncii ar fi atragerea a circa 8.100 de români şi 4.600 de bulgari în Marea Britanie.

Partidul naţionalist UKIP susţine că între 350.000 şi 400.000 de români şi bulgari ar putea veni în Marea Britanie, în timp ce un deputat conservator a evocat cifra de 270.000 de imigranţi.

Premierul David Cameron şi alţi membri ai Guvernului britanic au refuzat să ofere vreo estimare privind numărul românilor şi bulgarilor care ar putea veni în Marea Britanie. Guvernul britanic a recunoscut că au fost realizate studii pe această temă, fără însă a dezvălui concluziile.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Marcel Pușcaș îi ia apărarea lui Radu Drăgușin după 0-4 la debut: „Malen și Dybala nu sunt Bîrligea și Boutoutaou!”
Capital.ro
Regina muzicii country s-a stins din viață la 80 de ani. A lăsat în urmă o carieră de aproape șase decenii și peste 100 de milioane de discuri vândute
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Jaf ca în filme la Londra: Trei români au săpat un tunel spre un magazin de bijuterii
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat