STUDIU: Un român economiseşte 46 de euro lunar, de cinci ori mai puţin decât un austriac

Românii reuşesc să economisească, în medie, doar 46 de euro lunar, de aproape cinci ori mai puţin decât un austriac, care reuşte să pună deoparte 216 euro lunar, potrivit unui studiu efectuat de grupul financiar austriac Erste, care deţine cea mai mare bancă din România, BCR.
Iulian Tudor
01 dec. 2016, 13:52
STUDIU: Un român economiseşte 46 de euro lunar, de cinci ori mai puţin decât un austriac

Suma economisită lunar de un român a rămas neschimbată în acest an, faţă de 2015,scrie News.ro. În schimb, un austriac economiseşte cu 7,5% mai mult în acest an. În topul ţărilor analizate în studiu, austriecii conduc detaşat, urmaţi de slovaci (97 de euro lunar), cehi (77 de euro), croaţi (57 euro) şi unguri (52 de euro). Singurii care stau mai slab decât românii sunt sârbii, cu 34 de euro economisiţi lunar.

Totodată, 27% dintre români nu sunt deloc satisfăcuţi cu suma de bani economisită. Ei sunt depăşiti doar de croaţi (35%) şi de unguri (31%). Totodată, 40% dintre români consideră că economisirea este foarte importantă, fiind depăşiţi doar de unguri (50%) şi la egalitate cu sârbii (40%). Urmează austriecii şi croaţii (33%), cehii (27%) şi slovacii (17%).

În plus, 55% dintre românii au declarat că nu au suficient de mulţi bani pentru a putea economisi. Un procent mai mare în această zonă îl au sârbii (65%), ungurii (62%) şi croaţii (59%).

Românii conduc în clasament când vine vorba de scăderea sumelor economisite în prezent faţă de acum doi sau trei ani. Astfel, 41% dintre ei consideră că reuşesc să economisească mai puţin acum decât în trecut. Urmează sârbii (32%), cehii şi ungurii (31%). Dintre românii care au declarat că economisesc mai puţin, 44% au indicat creşterea costurilor de trai şi stagnarea veniturilor.

Totuşi, în mod ciudat, când sunt întrebaţi dacă situaţia lor financiară s-a deteriorat în ultimii trei ani, doar 23% dintre români au răspuns afirmativ. Procente mai mari au avut sârbii (50%), ungurii (33%), croaţii (29%) şi slovacii (26%).

În ceea ce priveşte nivelul cunoştinţelor financiare, 29% au declarat că au mari lacune la acest capitol, procentul fiind cel mai mare din raport. Urmează sârbii (22%), croaţii (13%) şi cehii (11%).

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Câți bani primește, de fapt, Universitatea Craiova pentru transferul lui Anzor Mekvabishvili la Chicago Fire
Capital.ro
Nicușor Dan, contestat de cei care l-au votat. Mai mulți protestatari l-au criticat pe șeful statului în fața Palatului Cotroceni: Te-am votat şi ne-ai trădat
Playtech.ro
Aparatele care încep să „mănânce” mai mult curent din septembrie. Cât poate crește factura unei familii
Adevarul
Păţania unui turist britanic amendat, fără să ştie, într-un autobuz STB din Capitală: „Am crezut că mă ajută pentru că îmi fusese respins cardul”
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
A anunțat în direct că Becali i-a găsit înlocuitor lui Baciu la FCSB: ”Trage de el să vină!”
MediaFlux
Putin amenință țările europene. Rusia e nervoasă pentru ajutorul dat Ucrainei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat