SUA a depăşit pragul de 100.000 de victime ale COVID 19 şi înregistrează 30% din cazurile la nivel mondial. Reacţia lui Trump

Statele Unite au depăşit miercuri pragul de 100.000 de morţi înregistrate din cauza noului coronavirus, un bilanţ net superior celorlalte ţări ale lumii, potrivit Universităţii Johns Hopkins, notează AFP.
Romania TV
28 mai 2020, 05:24
SUA a depăşit pragul de 100.000 de victime ale COVID 19 şi înregistrează 30% din cazurile la nivel mondial. Reacţia lui Trump

SUA au înregistrat până prezent circa 1,7 milioane de cazuri de COVID-19, dintre care aproape 385.000 de persoane au fost declarate vindecate, potrivit acestei universităţi americane. Numărul real al deceselor şi contaminărilor este însă mult mai ridicat, sunt de părere experţii.

Statul New York reprezintă singur circa o treime din morţile deplânse în ţară, unde drapelele au fost coborâte în bernă trei zile la sfârşitul săptămânii trecute ca un omagiu adus victimelor.

Primul deces a fost anunţat oficial în SUA la 26 februarie, dar autorităţile au confirmat între timp că mai multe persoane au încetat din viaţă din cauza bolii de la jumătatea lui februarie. Pragul de 50.000 de morţi a fost depăşit în urmă cu peste o lună, la 24 aprilie.

Numărul morţilor pe locuitor este mai mic în Statele Unite decât în multe ţări europene, printre care Regatul Unit, Belgia, Italia, Spania, Franţa sau chiar Suedia, potrivit statisticilor Worldometer.

Preşedintele Donald Trump insistă că, fără acţiunile administraţiei sale, bilanţul deceselor în SUA ar fi fost de 25 de ori mai mare, deşi criticii l-au acuzat că a răspuns târziu la criza sanitară.

Iniţial, preşedintele republican a minimalizat pandemia, comparând-o cu un sezon de gripă. În luna februarie, el a spus că SUA au coronavirusului „sub control”, iar în aprilie, că „o să dispară în mod miraculos”.

El a prezis, mai întâi, că vor fi 50.000 – 60.000 de decese, apoi 60.000 – 70.000, ulterior susţinând că vor fi „cu mult sub 100.000″. Trump nu a comentat, deocamdată, în vreun fel noul bilanţ.

O medie a mai multor modele epidemiologice realizată de cercetătorii de la Universitatea statului Massachusetts arată că numărul deceselor de COVID-19 ar urma să ajungă în SUA la circa 123.000 până la 20 iunie.

Citeşte şi: O decolare care îţi taie respiraţia. Un avion de vânătoare pare că se prăbuşeşte la lansare de pe un portavion VIDEO

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
”Am simțit că tata a fost acolo, lângă noi”. Fiica lui Diego Maradona, în lacrimi după ce Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale
Capital.ro
România conduce clasamentele Eurostat la mulți indicatori negativi. Radu Georgescu: Cea mai mare inflație, cea mai mare scădere a consumului, cea mai mare scădere a puterii de cumpărare
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Datele românilor, vândute de hackeri. O instituție importantă e blocată de trei zile
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România