SUA îşi retrag trupele din Afganistan, la fix 20 de ani de la atacurile din 11 septembrie. Anunţul făcut de Joe Biden

Joe Biden a decis să retragă trupele americane din Afganistan până la 11 septembrie 2021, la exact 20 de ani după ce atacurile Al Qaeda au declanşat cel mai lung război al SUA, au declarat pentru Reuters trei surse familiarizate cu dosarul.
Daniel Spătaru
13 apr. 2021, 20:28
SUA îşi retrag trupele din Afganistan, la fix 20 de ani de la atacurile din 11 septembrie. Anunţul făcut de Joe Biden

Retragerea trupelor din Afganistan s-ar baza pe anumite garanţii privind securitatea şi drepturile omului, susţin sursele citate, care au vorbit sub protecţia anonimatului înainte de oficializarea deciziei.

Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, şi şeful Pentagonului, Loyd Austin, ar urma să-i informeze despre această decizie pe aliaţii din NATO miercuri, la Bruxelles, potrivit The New York Times. De asemenea, este posibil ca Joe Biden să anunţe public decizia.

Decizia lui Biden, dacă va fi confirmată, ar depăşi termenul limită de 1 mai pentru retragerea convenită de administraţia predecesorului său Donald Trump cu insurgenţii talibani. Într-o declaraţie făcută publică luna trecută, talibanii au ameninţat să reia ostilităţile împotriva trupelor străine din Afganistan dacă acestea nu vor respecta termenul limită de 1 mai.

Citeşte şi ATENTAT soldat cu 15 morţi, printre care şi copii, în provincia Ghazni din Afganistan

Totuşi, decizia ar stabili un termen apropiat pentru retragerea trupelor, calmând îngrijorările talibanilor că Biden va prelungi procesul pe termen nedefinit.

Termenul de 1 mai a părut tot mai puţin probabil în ultimele săptămâni, dată fiind lipsa de pregătiri în teren, necesară pentru a se asigura că operaţiunea se derulează într-un mod sigur şi responsabil.

Oficiali americani i-au acuzat pe talibani că nu au reuşit să-şi respecte angajamentele de a reduce nivelul de violenţă din Afganistan şi unii au avertizat în privinţa legăturilor persistente ale talibanilor cu Al Qaeda.

Acestea au fost chiar mobilul intervenţiei americane din 2001 de după atacurile Al Qaeda de la 11 septembrie, respectiv faptul că talibanii au oferit refugiu liderilor organizaţiei teroriste.

Citeşte şi Elicopter prăbuşit în Afganistan. Nouă morţi la un prim bilanţ

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
”Când a venit Ganea la Craiova s-a făcut liniște în oraș”. Episod incredibil cu fostul mare atacant în prim-plan: ”I-a dat un voleu în gură de a mâncat cu paiul o săptămână”
Capital.ro
Lidl își deschide primul pub. Numele ales trimite direct la cel mai cunoscut simbol al retailerului (FOTO)
Playtech.ro
Poți închiria, modifica sau vinde un imobil dacă ai doar drept de folosință? Ce prevede legea în România
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Cum arată și ce cursuri face fiica Andei Adam, la doar 10 ani: „Acesta este viitorul!”
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți