SUA vor impune respectarea sancţiunilor privind Iranul. Răspunsul Washingtonului agită spiritele

Secretarul de Stat american Mike Pompeo a promis, cu câteva ore înainte de intrarea lor în vigoare, marţi, că Statele Unite ”vor impune respectarea” sancţiunilor lor vizând Iranul, decise după retragerea Washingtonului din acordul în dosarul nuclear iranian.
Iulian Tudor
06 aug. 2018, 08:05
SUA vor impune respectarea sancţiunilor privind Iranul. Răspunsul Washingtonului agită spiritele

Secretarul de Stat american Mike Pompeo a promis, cu câteva ore înainte de intrarea lor în vigoare, marţi, că Statele Unite ”vor impune respectarea” sancţiunilor lor vizând Iranul, decise după retragerea Washingtonului din acordul în dosarul nuclear iranian.

Un prim val al noilor sancţiuni americane impuse Iranului vor intra în vigoare marţi, la ora 4.01 GMT (7.01, ora României). El include blocări ale tranzacţiilor financiare şi importurilor de materii prime, dar şi sancţiuni impuse achiziţiilor în sectoarele auto şi aviaţiei comerciale. A doua fază a sancţiunilor va intra în vigoare în noiembrie, în sectoarele petrolier şi al gazelor naturale, dar şi vizând banca centrală, potrivit news.ro

Întrebat dacă Iranul ar putea să se sustragă efectului acestor noi măsuri punitive, Pompeo, care se afla în drum către Washington, după ce a participat la un forum în domeniul securităţii la Singapore, le-a răspuns jurnaliştilor că ”Statele Unite vor impune respectarea sancţiunilor”.

Citeşte şi Proteste masive în Iran din cauza sancţiunilor americane

După ce a ieşit din acordul semnat în 2015 între Teheran şi marile puteri, administraţia Trump nu ascunde faptul că vrea să exercite asupra Iranului o ”presiune maximă”, diplomatic şi economic. Însă există îndoieli cu privire la efectele pe termen lung şi riscuri sporite sau nu ale unui conflict, cu atât mai mult cu cât Washingtonul îşi schimbă adesea poziţia, informează news.ro.

Donald Trump a surprins, săptămâna trecută, afirmând că este pregătit să se întâlnească cu lideri iranieni ”când vor ei”, după un adevărat război al declaraţiilor cu omologul său iranian Hassan Rohani. ”Iranul şi economia sa o duc foarte rău, iar asta se întâmplă rapid. Dacă mă întâlnesc sau nu, nu contează. Depinde de ei”, a scris sâmbătă seara Donald Trump.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Sorin Căliniuc, bătaie ca în filmele cu Van Damme la PFC 1. De ce a picat lupta cu colosul de 140 kg: „Îl aștept pe MM Stoica”
Capital.ro
Horoscop 22-28 iunie 2026. Zodia care simte sentimente de izolare sau singurătate. Devine din ce în ce mai dificil
Playtech.ro
Ce temperatură trebuie setată la aerul condiționat pentru a evita șocul termic. Greșeala pe care mulți români o fac în timpul caniculei
Adevarul
Un veteran rus rămas fără piciorare în războiul din Ucraina a ataca cu un cuțit polițiștii care făceau razii pe străzi
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Vechimea în muncă se verifică online. Ce trebuie să faci, pas cu pas
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?