Succesul vaccinului Pfizer, după administrarea celei de-a doua doze. Sub 0,1 din vârstnicii din Israel s-au infectat cu Covid

Programul de imunizare anti-Covid derulat în Israel, ţara cu cea mai mare rată de vaccinare, prezintă rezultate promiţătoare, potrivit cifrelor anunţate luni de Ministerul Sănătăţii.
Daniel Spătaru
01 feb. 2021, 22:42
Succesul vaccinului Pfizer, după administrarea celei de-a doua doze. Sub 0,1 din vârstnicii din Israel s-au infectat cu Covid

În ceea ce-i priveşte pe vârstnicii din Israel, de peste 60 de ani, 531 dintr-un total de aproximativ 750.000 vaccinaţi complet au fost testaţi pozitiv, ceea ce reprezintă 0,07%. Mai puţini de atât – 38 – au prezentat simptome de boală, fiind spitalizaţi cu simptomatologie moderată, gravă şi critică, potrivit NBCNews.

Scăderea este pusă pe seama vaccinării şi nu pe seama măsurilor restrictive adoptate în ţară.

Ministerul israelian al Sănătăţii a analizat dosarele medicale în cazul a aproximativ 1 milion de oameni, dintre care 743.845 au vârste de peste 60 de ani, la cel puţin şapte zile după ce au primit a doua doză de vaccin.

Citeşte şi Israel resimte deja efectele pozitive ale vaccinului Pfizer. La trei săptămâni după prima doză, numărul spitalizărilor a scăzut cu 60% în rândul persoanelor de peste 60 de ani

Au fost înregistrate trei decese în rândul celor cu vârste de peste 60 de ani vaccinaţi. Este posibil ca persoanele să fi contractat coronavirusul înainte ca imunitatea să se formeze.

Înainte ca vaccinul să îşi facă efectul, au fost înregistrate peste 7.000 de infecţii, cu mai puţin de 700 de cazuri moderate şi critice şi 307 decese.

Datele ministerului sugerează că infecţia şi declanşarea bolii au scăzut semnificativ începând cu 14 zile de la administrarea primei doze de vaccin.

Israelul, ţară cu aproximativ 9 milioane de locuitori, a livrat cinci milioane de doze de vaccin, iar circa 1 milion de oameni au primit două doze.

Citeşte şi Israelul INTERZICE zborurile internaționale pentru a stopa răspândirea coronavirusului

Totuşi, în ultima lună, în ciuda celui de-al treilea lockdown impus în Israel, a fost înregistrat cel mai ridicat număr de decese asociate COVID-19, potrivit datelor oficiale publicate joia trecută. Un procent de 30% din numărul total de israelieni care au decedat din cauza virusului au murit în această perioadă, potrivit datelor furnizate de Ministerul Sănătăţii de la Ierusalim. Când Israelul a impus un al treilea lockdown naţional pe 27 decembrie, bilanţul total al deceselor era de 3.222. Joi, morţii de Covid ajunseseră la 4.612.

Israelul a înăsprit restricţiile pe 7 ianuarie. În plus faţă de baruri, restaurante şi centre comerciale care erau deja închise, şcolile şi grădiniţele au fost de asemenea închise, cu excepţia învăţământului special. Cu toate acestea, seminariile religioase din regiunile ultra-ortodoxe au ignorat aceste reguli.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Ce se mai întâmplă cu divorțul dintre Ilie Năstase și Ioana. Fostul jucător de tenis a dat vestea cea mare
Capital.ro
Reguli la bloc. Penalizare pentru restanțe la întreținere. Legea nu permite sancționarea automată a proprietarilor
Playtech.ro
Când se predau imobilul și cheile către cumpărător: există un termen limită, conform legii
Adevarul
Meseriile care nu pot fi înlocuite de AI. Ce are omul și nu va avea niciodată inteligența artificială
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tânăra din Buzău care și-a pierdut iubitul în urma unui incident rutier face declarații tulburătoare! Acuzațiile pe care le aduce medicilor: „Mereu am știut că ești în pericol”
iamsport.ro
Apropiatul din altă țară al lui Valentin Ceaușescu a amenințat că va opri comerțul cu România dacă nu îl transfera pe fostul mare fotbalist român
MediaFlux
Răsturnare privind furtul Coifului de Aur furat din Muzeul Drents! „Olandezii au mințit”, acuză fostul director al Muzeului Național de Istorie
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend