Premierul a prezentat componenţa guvernului. Sunt patru femei, iar cabinetul are 18 ministere

Primul guvern sudanez după înlăturarea de la putere, în aprilie, a preşedintelui Omar al-Bashir a fost prezentat joi de şeful acestuia, Abdalla Hamdok, un pas major în plin proces de tranziţie cu înfiinţarea unor instituţii care să conducă la o putere civilă, relatează AFP.
Iulian Tudor
06 sept. 2019, 08:08
Premierul a prezentat componenţa guvernului. Sunt patru femei, iar cabinetul are 18 ministere

Anunţul noului guvern a fost amânat cu câteva zile pentru a oferi timp prim-ministrului să aleagă dintre numele propuse de Forţele pentru libertate şi schimbare, vârful de lance al mişcării de protest care a dus la răsturnarea preşedintelui al-Bashir, precum şi de militarii care l-au demis sub presiunea străzii, scrie agerpres.ro.

Citeşte şi Lovitură de stat eşuată în Sudan

Anunţat într-o conferinţă de presă, guvernul este alcătuit din 18 membri, printre care patru femei – cu Asma Mohammed Abdullah în fruntea Ministerului de Externe -, potrivit unui corespondent al agenţiei France Presse.

Sudanul are la conducere un Consiliu suveran după semnarea, la 17 august, a unui acord istoric între Consiliul militar de tranziţie, care i-a succedat lui Omar al-Bashir, şi liderii protestatarilor.

Acest acord trasează marile linii ale unei perioade de tranziţie care trebuie să dureze cu puţin peste trei ani şi deschide calea spre alegeri democratice.

Una din primele provocări ale guvernului va fi de a relansa economia unei ţări care a suferit două decenii de sancţiuni americane.

Economist experimentat, Abdalla Hamdok a fost numit în funcţie la 21 august.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Catastrofă pe stadion! Un fotbalist a murit după ce a fost lovit de fulger. Video
Capital.ro
Cine are dreptul să încaseze ultima pensie? Actele necesare. Termenul legal de depunere a cererii
Playtech.ro
Facturile la energie ar putea crește. Primul lucru pe care trebuie să-l verifici în contract pentru a afla dacă vei plăti mai mult
Adevarul
Europa are o "fereastră rară" să-l pună pe Putin la zid, dar riscă să o rateze din nou
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Rețetele nu se mai dau în fiecare lună. Toate schimbările pentru pacienți
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România