Suma reală încasată de Gabriela Cristea de la stat în concediul de maternitate. Documentul, făcut public de ministerul condus de Olguţa

Gabriela Cristea a încasat o indemnizaţie de 8.500 lei în perioada concediului de creştere a copilului. Suma reprezintă plafonul maxim stabilit în vara anului trecut de Guvernul României.
Iulian Tudor
30 oct. 2018, 08:08
Suma reală încasată de Gabriela Cristea de la stat în concediul de maternitate. Documentul, făcut public de ministerul condus de Olguţa

Gabriela Cristea a încasat 8.500 lei din partea Statului Român, după ce a născut primul copil, scrie wowbiz.ro. Informaţia apare pe site-ul Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale, într-o înştiinţare a Agenţiei pentru Plăţi şi Inspecţie Socială a Muncipiului Bucureşti la adresa debitorilor care nu au fost găsiţi la domiciliu pentru a fi anunţaţi că au de returnat o parte din banii care le-au fost viraţi în avans.

Citeşte şi Gabriela Cristea, ÎNSĂRCINATĂ A DOUA OARĂ. Tavi Clonda a făcut marele anunţ FOTO

Suma reprezintă plafonul maxim stabilit de Guvernul României în vara anului trecut, atunci când Statul şi-a dat seama că nu poate susţine indemnizaţii uriaşe care reprezentau 85% din valoarea totală a câştigurilor din anul precedent. Printre persoanele cele mai afectate de această măsură s-a numărat şi vedeta de televiziune, care a intrat într-un schimb dur de replici cu Lia Olguţa Vasilescu, Ministru al Muncii şi Justiţiei Sociale.

„Domnu’ Prim Ministru, vă place când Simona Halep îşi plăteşte contribuţiile la Stat? Aaa, Simona Halep, eu şi alte femei care muncim din greu suntem bune doar să cotizăm?! Să vă fie ruşine pentru afirmaţiile şi legile discriminatorii. Familiile nu fac copii doar în preajma alegerilor.Doamna Ministru Vasilescu, dacă Messi ar contribui, nu văd de ce să nu primească. Ar trebui să învăţaţi că atunci când cereţi (cu japca), trebuie să şi returnaţi, aşa cum facem cu toţii… Domnu Dragnea, parcă aţi spus că nu sunteţi de acord cu schimbarea legii; aaa, era tot o afirmaţie populistă. Să vă fie ruşine!!!”, a scris Gabriela revoltată, pe pagina ei de Facebook, anul trecut.

Ministrul Muncii a replicat tot pe Facebook cu un link la un articol cu salariul uriaş încasat de Cristea la acea vreme iar de aici discuţia a degenerat, vedeta susţinând că informaţiile sunt false şi că Olguţa „ne face proşti pe faţă”.

Documentul cu suma încasată de Gabriela Cristea poate fi văzut AICI.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Dezvăluiri din cazul tânărului care și-a dat foc în cabinetul stomatologic al tatălui său, din Capitală. Ce nu se știa despre intervenția de urgență: „Creează un moment de panică”
Capital.ro
UPDATE. Dezamăgire pentru maghiarii din Transilvania. Budapesta a negat anunțul: Nu ne asumăm acest rol dincolo de granițele Ungariei
Playtech.ro
Motivul pentru care din ce în ce mai mulţi oameni îşi împachetează paşaportul în folie de aluminiu când călătoresc
Adevarul
Ce vom afla din desecretizarea celor 5.000 de dosare despre anii '90. Miza declasificării a 100 de metri de istorie a României
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Alba a sfârșit spulberat de tren! Cum au arătat ultimele clipe din viața sa și de ce nu ar fi reușit să se salveze
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a intervenit pentru un fotbalist acuzat că schimba valută în baie la Athenee Palace: ”Diliule la cap, așa prost sunt?”
MediaFlux
Luna Plină în Scorpion pe 1 Mai 2026. Cele trei zodii direct afectate
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR