Supărat că pierde, a piratat un joc celebru. Hacker român, condamnat la închisoare în Statele Unite

Un hacker român a fost condamnat la închisoare în Statele Unite. Bărbatul a piratat un joc celebru World of Warcraft, supărat că pierde de fiecare dată. Judecătorii au decis să îl condamne la un an de închisoare.
Filip Stan
08 mai 2018, 07:54
Supărat că pierde, a piratat un joc celebru. Hacker român, condamnat la închisoare în Statele Unite

Un român care a lansat un atac informatic asupra serverelor californiene ale foarte popularului joc video „World of Warcraft” (WoW), pentru a se răzbuna în urma unei dispute pe care a avut-o cu un alt jucător de pe internet, a fost condamnat luni la un an de închisoare în Statele Unite, informează AFP.

Călin Mateiaş, în vârstă de 38 de ani şi originar din Bucureşti, a fost extrădat în Statele Unite după ce a inundat în 2010 serverele acestui joc video online cu un număr atât de mare de cereri de conectare, încât „World of Warcraft” a devenit inaccesibil pentru mii de alţi jucători din lumea întreagă.

„Supărat pe un jucător cu care juca acest joc în mod regulat, acuzatul era hotărât să îi facă să piardă pe adversarii lui din jocul ‘WoW’ prin oprirea serverelor, pentru ca aceştia să nu mai poată să aibă acces la jocul online”, au scris procurorii în documentele depuse la un tribunal american.

„Faptele lui erau motivate de dorinţa puerilă de a câştiga acest joc şi de a-i vedea pe ceilalţi pierzând”, potrivit aceleiaşi surse.

În februarie, Călin Mateiaş a pledat vinovat în faţa unui tribunal din Los Angeles după ce a fost acuzat că a avariat în mod intenţionat un calculator protejat. Luna trecută, el a plătit 30.000 de dolari companiei Blizzard Entertainment, editorul jocului video „World of Warcraft”.

În consecinţă, autorităţile americane au renunţat la judecarea românului într-un proces separat, deschis în statul Pennsylvania, în care Călin Mateiaş era acuzat de piraterie informatică.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Drama unui copil de 2 ani care a asistat la moartea lui Cătălin Hîldan! „Nu a mai fost de atunci pe vreun stadion”
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Visul italian din Toscana, la preț de garsonieră în Cluj. Domeniul are o vilă istorică, piscină, livadă de măslini și o vie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Zelenski vrea să facă pace chiar de Crăciun. Concesia pregătită după discuţia cu emisarii SUA
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend