Supermarket din Ploieşti, evacuat din cauza unui miros puternic. Mai multe persoane acuzau stare de rău UPDATE

Peste 120 de persoane care se aflau într-un supermarket din Ploieşti au fost evacuate, joi seară, din cauza unui miros toxic. Opt persoane prezintă greţuri şi ameţeli, fiind evaluate de medici.
Romania TV
18 apr. 2019, 18:19
Supermarket din Ploieşti, evacuat din cauza unui miros puternic. Mai multe persoane acuzau stare de rău UPDATE

UPDATE: Măsurătorile efectuate la supermarketul din Ploieşti care a fost evacuat, joi, din cauza unui miros persistent, nu au indicat nimic suspect, posibil ca la subsol să se fi pulverizat spray de autoapărare, informează ISU Prahova.

Conform sursei citate, măsurătorile au arătat că nivelul de oxigen se află în limite normale.

„Dacă exista o substanţă periculoasă, modifica concentraţia de oxigen, dar aparatul a indicat că oxigenul se află în limite normale. Posibil ca la subsolul clădirii să se fi pulverizat un spray de autoapărare”, precizează ISU Prahova.

Ştire iniţială:

„Pompierii militari asigură măsurile specifice de protecţie la magazinul Big din Ploieşti, ca urmare a manifestării unui miros persistent, încă necunoscut la subsolul magazinului. Aproximativ 120 de persoane aflate în supermarketul de la parterul centrului comercial vor fi evacuate preventiv”, a transmis, joi seară, ISU Prahova.

Pompierii au precizat că opt persoane manifestă o stare de rău, cu ameţeli şi greţuri, motiv pentru care se află în ambulanţe pentru a fi evaluaţi medical.

La faţa locului acţionează mai multe autospeciale.

Echipe ale furnizorului de gaz, dar şi specialiştii ISU fac măsurători pentru a stabili provenienţe mirosului.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Jucătorul cheie de la Dinamo a plecat după ce Kopic nu i-a dat voie să meargă la înmormântarea tatălui: “Nu voi mai putea lucra niciodată cu mister!”
Capital.ro
Viața la bloc 2026. Plata este obligatorie. Proprietarii de locuințe achită banii chiar dacă nu au consum
Playtech.ro
Turiștii au făcut topul celor mai neprietenoase orașe din Europa. Unele sunt pline de români. „Nu ne mai întoarcem acolo”
Adevarul
Un român a câștigat al doilea mandat de primar într-o localitate din Germania. Dominic Fritz: „E și o victorie a valorilor europene”
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Șeful CCA, avertisment uluitor pentru arbitri: ”Anul ăsta să nu vorbiți la telefon!”
MediaFlux
Pensie și concediu pentru cei care au grijă de membrii familiei. Ce prevede Statut european al îngrijitorilor
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți