SURSE Avionul lui Roman Abramovici a fost văzut pe un aeroport din Israel, înainte de a zbura spre Moscova

Un avion despre care surse susţin că ar fi proprietatea oligarhului rus Roman Abramovici, proprietarul clubului Chelsea, sancţionat de comunitatea internaţională după atacul Rusiei asupra Ucrainei, a fost văzut luni pe un aeroport din Israel, de unde ar fi zburat spre Istanbul şi apoi spre Moscova.
Filip Stan
15 mart. 2022, 12:15
SURSE Avionul lui Roman Abramovici a fost văzut pe un aeroport din Israel, înainte de a zbura spre Moscova

Avionul, care aparține lui Abramovici, proprietarul clubului britanic de fotbal Chelsea, aterizase luni la Istanbul venind din Israel, oligarhul fiind văzut pe aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv.

Abramovici a fost printre cei șapte miliardari ruși adăugați săptămâna trecută pe lista de sancțiuni britanice și europene, în intenția de a-l izola pe președintele Vladimir Putin. Oligarhul rus, care deține și cetățeniile israeliană și portugheză, a negat că are legături strânse cu Putin.

Jurnaliştii nu au putut afla dacă la bord se afla şi Roman Abramovici care are cetăţenie în Israel şi Portugalia.

Roman Abramovici

O sursă din cadrul Ministerului Transporturilor a spus vineri că autorităţile britanice caută elicoptere şi avioane care aparţin oligarhilor sancţionaţi.

Citeşte şi: Cine este omul din spatele lui Putin, cel care a conceput planul de subjugare a Ucrainei

Un site de monitorizare a aparatelor de zbor a înregistrat zborul LX-RAY venind duminică de la Moscova, potrivit Reuters. N12 News din Israel a spus că avionul a fost recent în Turcia. Despre acest aparat se spune că ar aparţine lui Abramovici. Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe din Israel nu a comentat informaţia.

Într-o încercare de a preveni tentativele oligarhilor ruşi de a ocoli sancţiunile internaţionale, Israel a impus o regulă potrivit căreia avioanele private nu au voie să stea la sol mai mult de 24 de ore.

Citeşte şi: CTP, dezlănţuit: „L-aş suprima pe Putin, chiar dacă aş muri şi eu cu el. Aş vrea să-l văd dându-şi ortul popii”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Ce i-a spus Alisia patroanei fermei din Bihor înainte să fie omorâtă. Conversațiile secrete purtate de tânără cu o prietenă nasc noi controverse
Capital.ro
Elena Udrea primește o lovitură grea de la ANAF. Fiscul îi vinde terenurile. Cât costă proprietățile sechestrate
Playtech.ro
Cum poți plăti aproape la jumătate pentru o vacanță în România. Perioadele și locurile unde prețurile scad semnificativ
Adevarul
Cum a schimbat creșterea TVA pentru locuințe noi piața imobiliară. „Oamenii sunt mai atenți la calitatea proiectului, la reputația dezvoltatorului”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
La Dolce Vita Orient Express. Cum arată trenul pregătit pentru noua rută Roma-Istanbul. Vor fi 2 opriri și în România
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi