Surse: Marcel Ciolacu va sesiza CCR cu un conflict Parlament-Guvern privind angajarea răspunderii pe bugetul pe 2020

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, va sesiza Curtea Constituţională cu un conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Guvern în legătură cu angajarea răspunderii Executivului pe proiectul de buget pe 2020, potrivit unor surse politice.
Filip Stan
19 dec. 2019, 11:44
Surse: Marcel Ciolacu va sesiza CCR cu un conflict Parlament-Guvern privind angajarea răspunderii pe bugetul pe 2020

Potrivit surselor citate, acest demers ar viza împiedicarea pe viitor a unui Guvern să procedeze în acest fel pentru adoptarea bugetului de stat, dar nu va avea ca efect amânarea intrării în vigoare a legii bugetului pe acest an.

În acelaşi timp, separat, PSD va decide luni, în Comitetul Executiv Naţional, dacă va sesiza Curtea Constituţională în legătură cu angajarea răspunderii Guvernului pe buget. În şedinţă se va discuta şi posibilitatea depunerii unei moţiuni de cenzură, scrie Agerpres.

Totodată, PSD ia în considerare şi sesizarea Curţii Constituţionale în legătură cu angajarea răspunderii Guvernului pe modificările la Ordonanţa de urgenţă 114/2018, urmând să fie atacată pe fond, nu pe formă, au mai precizat sursele citate.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu: PSD va discuta în CEX dacă atacă atacă la CCR legea bugetului

Marcel Ciolacu spune că PSD va lua o decizie în Comitetul Executiv Naţional dacă va ataca la Curtea Constituţională legea bugetului, după asumarea răspunderii în Parlament.

 
Întrebat şi dacă cu acel prilej se va discuta şi despre o eventuală moţiune de cenzură, liderul PSD a spus: „Nu este nimic exclus, cred că ar fi cea mai stufoasă moţiune de cenzură, dar în acest moment, matematic vorbind, există o majoritate. În primul rând să vedem întâi forma şi pe urmă fondul, nu am apucat să ne uităm pe buget în detaliu, am în seara aceasta o echipă de economişti cu care o să particip şi eu la acea şedinţă să ne uităm în detaliu să vedem exact ce cuprinde bugetul”.
 
Ciolacu a precizat că, în cazul asumării răspunderii, timpul pentru depunerea de amendamente nu este restricţionat.
 
„Dacă se venea cu bugetul, cum eu cred că era normal, într-o democraţie se creează un precedent destul de periculos, am fi avut cinci zile pe regulament pentru amendamente. În acest moment nu e restricţionat timpul de amendamente, este o hotărâre care se ia în Biroul Permanent Reunit”, a explicat liderul PSD.
 
Ciolacu a fost întrebat şi de ce nu a luat măsura majorării alocaţiile atunci când PSD a fost la guvernare, spunând: „Pentru că a luat decizia opoziţia din acel moment, părerea mea, îndreptăţit, cum şi noi am luat această măsură, fiind în opoziţie acum, la fel de îndreptăţiţi ca şi dânşii, mai ales că vedem cu toţii cât de mult, spre surprinderea mea, cu toate că s-a schimbat Guvernul, au explodat preţurile în România”.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Cristiano Bergodi și-a ieșit din nou din minți! Scandal uriaș după Dinamo – U Cluj 2-1: italianul, ținut cu greu și eliminat!
Capital.ro
Ziua care va avea 25 de ore. De ce este atât de diferită trecerea României la ora de iarnă
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Reclama românească în care Trump este ironizat subtil: „Nu se crede buricul pământului și nu provoacă conflicte”. Reacțiile internauților străini
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Se dau pensii mai mari. După doi ani de suspendare, creșterea pensiilor e semnificativă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat