Suspectul în cazul jafului de 100.000 de euro, reţinut de anchetatori VIDEO

Bărbatul suspect de implicare în jaful de 100.000 de euro de la o casă de schimb valutar din Bucureşti s-a predat poliţiei în noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 3.00. Costel Runcescu susţine că este nevinovat şi că tocmai de aceea s-a prezentat în faţa anchetatorilor. Totuşi, după mai mult de patru ore de audieri, anchetatorii au decis reţinerea lui pentru 24 de ore.
Romania TV
22 mart. 2012, 06:31
Suspectul în cazul jafului de 100.000 de euro, reţinut de anchetatori VIDEO

UPDATE, ora 8.45 Anchetatorii au decis să-l reţină pe Costel Runcescu, urmând să-l ducă în faţa judecătorilor cu propunere de arestare preventivă.

Un bărbat care ar fi furat 100.000 de euro dintr-o casă de amanet din Bucureşti s-a prezentat la Secţia 10 de Poliţie din Capitală, joi noaptea, în jurul orei 3.00. El a declarat că este nevinovat şi că totul este o înscenare făcută, probabil, de patronii casei de schimb valutar.

La această oră el este audiat de poliţişti, care urmează să stabilească dacă pe numele său se va emite ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore, ca în cazul femeii implicate în acest presupus jaf.

„Nu pot infirma faptul că am fost acolo, dar pot infirma tot ce au spus aceşti domni. În primul rând cred că în nicio casă de schimb nu există 100.000 de euro. Am intrat pe uşă cu o doamnă şi cu un domn, dar nu am avut de gând să sustrag acei bani. Pentru că nu au existat acolo. E o chestie pe care au vrut ei s-o facă, poate au vrut să-şi ia banii de la asigurări, să spele nişte bani negri, cine ştie?”, a spus Costel Runcescu.

„Sunt nevinovat. Dacă aveam 100.000 de euro nu veneam aici”, a punctat bărbatul.

Bărbatul, împreună cu iubita lui, a intrat în acea casă de schimb valutar, fapt surprins de camerele de supraveghere, care s-au oprit însă imediat, astfel că nu există imagini cu momentul ieşirii lor şi nici cu schimbul de bani. Explicaţia patronului casei de amanet este că a fost o pană de curent şi de aceea camera de supraveghere nu a mai funcţionat.

Femeia suspectă în acest caz a fost audiată miercuri şi este în prezent reţinută pentru 24, urmând ca joi să fie prezentată judecătorilor cu propunere de arestare preventivă.

Un bărbat şi o femeie au furat, luni, 100.000 de euro de la o casă de schimb valutar din zona Pieţei Unirii din Capitală, după ce s-au dat drept poliţist şi comisar al Gărzii Financiare şi au cerut să verifice banii susţinând că au găsit nereguli.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
E gata! Denis Alibec și-a reziliat contractul cu FCSB și va juca la Farul! Exclusiv
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil