Aproximativ 20 de susținători ai lui Călin Georgescu au depus joi, 22 ianuarie, plângeri penale împotriva a aproximativ 60 de oficiali, foști oficiali și asociații din România, pe care i-a acuzat de crime împotriva umanității din cauza anulării alegerilor prezidențiale din decembrie 2024, cerând despăgubiri de un milion de euro.
Organizatorii acțiunii, Mișcarea Civică „Valul Democrației”, susțin că aceasta nu are caracter politic, însă, potrivit Digi24, în spatele lor ar fi Partidul Integrității Naționale, înființat de foști membri ai instituțiilor civile și militare din România.
Susținuți de persoane publice precum Marius Tucă, Dan Chitic și Florin Călinescu, aceștia susțin că alegerile prezidențiale au fost anulate la ordinele unor „agenți străini”.
Modul de plângere este identic și distribuit pe mai multe grupuri de WhatsApp. La finalul plângerii există acest pasaj:
„Solicit despăgubiri morale/materiale pentru vătămarea suferită în cuantum de 1.000.000 Euro (echivalent în lei) reprezentând prejudiciul material și moral. Înțeleg să mă constitui parte civilă pentru suferința provocată prin fraudarea voinței mele politice exprimate la vot cât și șansa legitimă la prosperitatea care mi-a fost furată.”
Persoanele care au depus plângeri au fost sfătuiți de organizatorii acțiunii să își completeze datele personale și să depună același document la Parchetul General, pe 22 ianuarie, între orele 10-12.
„Acțiunea nu este protest și nu are caracter politic, fiind inițiată de cetățeni neafiliați, din țară și din diaspora. Scopul demersului este clarificarea juridică a responsabilităților și restabilirea încrederii în procesul democratic, prin lege”, se spune într-o postare a Mișcării Civice „Valul Democrației”.
Organizarea acțiunii a avut loc în mediul online, prin intermediul unei pagini de Facebook ce a fost creată pe 10 ianuarie, precum și prin intermediul unui grup public de WhatsApp.
La categoria „date de contact” există adresa de mail – valuldemocraț[email protected]. Domeniul „@asociatia-ales.ro” aparține unei asociații create în noiembrie 2025, anume Asociația pentru Libertate și Egalitate Socială (ALES). Un alt indiciu în acest sens este mailul oficial al asociației: [email protected].
Adresa oficială a asociației se regăsește în Sectorul 3 din Capitală, într-o clădire care figurează în documentele oficiale ca sediu al mai multor companii, dar și al unui partid politic.
Este vorba de Partidul Integrității Naționale (PIN), partid înființat în vara anului 2025. În instanță, reprezentantul Asociației ALES este Anton Gheorghe, vicepreședinte-trezorier al PIN.
Potrivit propriei descrieri de pe site-ul PIN, Anton Gheorghe a avut „funcții de comandă” în cadrul MApN între 1982 și 1991, ulterior a avut „funcții financiare și de coordonare” la Direcția Financiar-Contabilă a MApN, a lucrat și în instituții civile, la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ilfov, Administrația Națională a Rezervelor de Stat, Ministerul Agriculturii sau Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate.
Clădirea în car funcționează PIN și Asociația ALES îi aparține unui fost secretar de stat în perioada guvernelor PSD, Constantin Jenică Bucur, care este și președintele partidului politic.
Acesta a „deținut funcții de conducere în instituții fundamentale ale statului român, incluzând Banca Națională a României, CEC Bank, Ministerul Justiției și Ministerul Comunicațiilor, unde a contribuit decisiv la modernizarea și transformarea digitală a României”, potrivit propriei descrieri.
Între 2021 și 2024, Constantin Jenică Bucur susține că a fost Coordonator al Biroului de Criptomonede și Monede Digitale din cadrul Băncii Naționale a României.
În conducerea Partidului Integrității Naționale (PIN) se mai regăsesc Florin Stanciu (vicepreședinte – fost șef în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor și Ministerului Justiției) sau David Victor (vicepreședinte – printre altele, fost ofițer al Armatei Române, specializat în transmisiuni, comunicații și război electronic).
Plângerea penală acuză „un atac generalizat și sistematic împotriva candidatului Călin Georgescu, dar și împotriva celor 2,1 milioane de români care l-au votat sau l-au susținut”.
„Acest atac generalizat și sistematic lansat împotriva celor 2,1 milioane de români care l-au votat sau l-au susținut pe candidatul Călin Georgescu, prin denigrare publică continuă săvârșită prin intermediul televiziunilor, podcasturilor, site-urilor de presă și postărilor de pe rețelele de socializare, încurajată de președintele României, reprezentanții Guvernului, parlamentari și alte autorități publice, atac nesancționat de organele statului”, se arată în plângerea penală.
Printre cei vizați de plângere sunt fostul președinte Klaus Iohannis, prim-adjunctul SRI, Răzvan Ionescu, șeful SIE, Gabriel Vlase, ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, fostul premier Marcel Ciolacu, foști membri din Guvernul Ciolacu, judecători CCR, foști membri în Biroul Electoral Central, actualul președinte Nicușor Dan, procurorul general Alex Florența, dar și „făptuitori persoane necunoscute, angajați ai SRI, SIE, ORNISS sau DGIA.
Aceștia sunt acuzați de dare de mită, infracțiuni contra umanității, constituirea unui grup infracțional organizat sau abuz în serviciu.
Pe lângă oficiali, sunt date în judecată 13 ONGuri, printre care și Declic, Funky Citizens, Expert Forum și Centrul pentru Jurnalism Independent și chiar și SNSPA.
Călin Georgescu s-a prezentat, miercuri, 21 ianuarie, la Curtea de Apel București, în dosarul în care este acuzat alături de gruparea mercenarului Horațiu Potra de acțiuni împotriva ordinii constituționale.
Călin Georgescu s-a întâlnit cu mercenarul Horațiu Potra în sala de judecată, după ce acesta a fost adus cu duba din arest pentru a participa la proces.
Dosarul se află în faza de cameră preliminară, iar la acest termen instanța ar trebui să audieze un martor propus de Horațiu Potra, un bărbat care a asistat în luna februarie 2025 la percheziția efectuată de anchetatori la domiciliul mercenarului din Mediaș.
Iată, mai jos, ce a declarat Călin Georgescu la ieșirea din sala de judecată:
„În justiție, adevărul nu este ceea ce se afirmă, ci ceea ce se dovedește. Și sub acest aspect, în mod foarte clar, așteptăm dovezile cu privire la motivul anulării alegerilor. În același timp, reiterez ceea ce am spus și am cerut în mod public, să se desecretizeze ședința CSAT, precum și ședința informală CCR, dinaintea zilei de anulare a alegerilor, data de 6 decembrie 2024. Și este bine, mă adresez celor care au anulat alegerile, să o faceți acum, pentru că adevărul oricum va ieși la lumină.
Eu înțeleg că oamenii mint pentru că le este frică, însă nu poți să condamni adevărul condamnând votul suveran, pentru că te autocondamni. Și nicio instanță din lume nu poate suprima adevărul, inclusiv CSAT-ul din România. Adevărul nu se supune la vot și nu poate să fie negociabil. O țară întreagă și o comunitate internațională așteaptă ca România să se întoarcă la statul de drept și la Constituție. Acest lucru se face prin restituțio in integrum, adică turul 2 înapoi.
Mesajul acestei săptămâni cere o mobilizare a conștiinței și anume ”refuză minciuna, alege adevărul”, a spus Georgescu la ieșirea din sala de judecată.