Sylvie Goulard, inculpată ca Liviu Dragnea

Viceguvernatoarea Băncii Franţei, Sylvie Goulard, - o fostă eurodeputată (2009-2017) şi candidata respinsă a Franţei la portofoliul pieţei interne în Comisia Europeană (CE) a Ursulei von der Leyen - a fost inculpată luni cu privire la deturnare de fonduri publice în cadrul unei anchete cu privire la presupuse angajări fictive ale unor asistenţi de eurodeputaţi în cadrul MoDem, relatează L'Express.fr
Romania TV
02 dec. 2019, 21:27
Sylvie Goulard, inculpată ca Liviu Dragnea

Această inculpare are loc după inculparea fostului ministru al Justiţiei Michel Mercier într-un caz similar, de presupuse angajări fictive de asistenţi de eurodeputaţi în cadrul MoDem, informează news.ro.

O anchetă vizează în prezent toate cadreele acestui partid de centru, inclusiv pe liderul formaţiunii, François Bayrou.

Magistraţii vor să stabilească dacă aceşti colaboratori parlamentari au fost remuneraţi din fonduri provenind de la Parlamentul European (PE), în timp ce erau puşi să efectueze alte sarcini în cadrul partidului.

Acest caz şi o polemică cu privire la prestaţii pentru un think tank american au costat-o Sylvie Goulard locul în noua Comisie. Candidatura sa a fost respinsă de PE în octombrie.

Tot atunci au fost respinşi şi social-democrata Rovana Plumb (S&D) din România, care candida la Transporturi, şi popularul ungar Laszlo Trocsanyi (PPE), care candida la postul de comisar al Vecinătăţii şi Extinderii.

Judecătorii de la polul financiar al Tribunalului de la Paris, care anchetează în acest caz din iulie 2017, au convocat 15 persoane, inclusiv eurodeputaţi şi cadre din partid în vederea inculpării, scrie L’Express.

Audierile, conduse de judecătoarea Charlotte Bilger, au început la 15 noiembrie, cu o primă inculpare, a directorului financiar al MoDem Alexandre Nardella, acuzat de ”complicitate la derurnare de fonduri publice” şi ”tăinuire”.

nterogatorii urmează să iabă loc până la 6 decembrie, când preşedintele MoDem, François Bayrou, urează să fie audiat la Tribunalul din Paris, potrivit unor surse apropiate dosarului.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce gest a făcut Gigi Becali pentru fata unei artiste care a iubit Rapidul. Patronul FCSB a ajutat-o 8 ani de zile pe fiica Andei Călugăreanu
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Care este cel mai scurt zbor cu avionul din lume: leagă două insule şi este o necesitate pentru localnici
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A părăsit-o pe FCSB pentru Dinamo și a avut o revelație când a ajuns la noua echipă: ”Nu m-am simțit așa bine de când fac fotbal!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj