Tabără de vară privind gestionarea situaţiilor de urgenţă, în Botoşani

În perioada 04-08 august 2014, în cadrul complexului de agrement "Codrii de aramă" Agafton, județul Botoșani, Inspectoratul pentru Situații de Urgență "Nicolae Iorga" al județului Botoșani organizează a IV-a ediție a "Taberei de vară în domeniul situațiilor de urgență".
Romania TV
04 aug. 2014, 11:54
Tabără de vară privind gestionarea situaţiilor de urgenţă, în Botoşani

Activitatea face parte din Proiectul educațional „Prezent și viitor în siguranță” în cadrul Programului „Școala de vară și tabăra de vară în domeniul situațiilor de urgență”, ISUJ Botoșani fiind inițiatorul unui protocol de colaborare cu șapte instituții de nivel județean, urmare a evenimentelor, dezastrelor și calamităților naturale ce se produc în ultima perioadă (incendii, inundații, cutremur, alunecări de teren, depistarea unor elemente de muniție neexplodate, etc.) care pun în pericol viața, bunurile și mediul înconjurător.

Printre obiectivele ce sunt urmărite pe parcursul celor cinci zile se află: formarea la elevi a unui comportament preventiv adegvat prin cunoașterea principalelor riscuri cu determinări în domeniul situațiilor de urgență, a intensității și ariei de manifestare a acestora, precum și a măsurilor de prevenire, reducere sau limitare a efectelor negative asupra populației, bunurilor și a mediului înconjurător; dezvoltarea capacităților de înțelegere și evaluare a pericolelor generate de dezastre și calamități naturale; formare spiritului de solidaritate și voluntariat prin implicarea individuală sau în echipă pentru aplicarea măsurilor de autoprotecție, protecție și prim ajutor în situații de urgență.

Pe parcursul anului școlar 2013-2014 și pe timpul „Școlii de vară în domeniul situațiilor de urgență”, în cadrul subunităților de intervenție ale ISUJ Botoșani un număr de peste 2000 de elevi din unitățile de învățământ din județul Botoșani au parcurs un program de pregătire, urmând ca cei mai buni 50 de elevi selectați în urma evaluării cunoștințelor dobândite pe timpul participării la activități să se bucure de beneficiile „Taberei de vară în domeniul situațiilor de urgență” unde, pe lângă activitățile recreative, vor efectua și activități de pregătire în domeniul situațiilor de urgență(concursuri specifice, exerciții demonstrative, jocuri interactive, prezentarea de filme educative, etc.) cu scopul de a aprofunda cunoștințele obținute pe timpul anului școlar în acest domeniu.

„Ca și în edițiile precedente, suntem convinși că activitățile vor avea același impact deosebit asupra unităților de învățământ din județul Botoșani și, având în vedere caracterul de unicat la nivel național al acestei activități de pregătire în domeniul situațiilor de urgență, vă adresăm rugămintea de a participa la acțiunile acestui program, în scopul dezvoltării bunelor practici în pregătirea și educarea elevilor”, se arată într-un comunicat al organizatorilor.

Activitatea practică se desfășoară conform programului, în zilele de marți, miercuri și joi, între orele 09,00 – 12,00 în centrul de agrement „Codrii de aramă” Agafton, județul Botoșani (la 10 km de mun. Botoșani, pe drumul Botoșani – Suceava).

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, mesaj acid pentru oamenii care o pun la zid. Cum a reacționat când o mamă cu trei copii a jignit-o
Capital.ro
Restricție pentru asociația de proprietari. Împărțirea peste care nu se poate trece la bloc: „Mulți proprietari confundă”
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi