permise de conducere

Vești proaste pentru șoferi, de la Bruxelles. UE vrea să introducă un test obligatoriu pentru toți cei care au permis auto
26 dec. 2023, 14:35

Vești proaste pentru șoferi, de la Bruxelles. UE vrea să introducă un test obligatoriu pentru toți cei care au permis auto

Permisul auto trebuie schimbat obligatoriu luna viitoare pentru anumite categorii de șoferi. Neconformarea la termenul limită pentru reînnoirea obligatorie a…
CODUL RUTIER 2023. S-au operat modificări în privința valabilității permiselor de conducere
06 mart. 2023, 10:30

CODUL RUTIER 2023. S-au operat modificări în privința valabilității permiselor de conducere

Începând cu data de 2 martie 2023, legislația referitoare la circulația pe drumurile publice a fost modificată și completată cu…
Aproape 900 de permise de conducere au fost reținute de polițiștii români în ultimele 24 de ore
05 mart. 2023, 12:32

Aproape 900 de permise de conducere au fost reținute de polițiștii români în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore, polițiștii au aplicat 12.530 de sancțiuni contravenționale, în valoare 4.611.268 de lei și au confiscat…
Noi reguli pentru permise de conducere. Unii șoferi vor putea conduce doar cu însoțitor, noi sancțiuni pentru șoferii care se urcă beți la volan și decăderea dreptului de a conduce cu efect la nivelul întregii UE
02 mart. 2023, 11:13

Noi reguli pentru permise de conducere. Unii șoferi vor putea conduce doar cu însoțitor, noi sancțiuni pentru șoferii care se urcă beți la volan și decăderea dreptului de a conduce cu efect la nivelul întregii UE

Comisia Europeană a făcut mai multe propuneri de modernizare a normelor privind permisele de conducere, inclusiv introducerea unui permis de…
Veste bună pentru șoferi! Poşta Română le va livra acasă permisele de conducere şi certificatele de înmatriculare
10 feb. 2023, 11:41

Veste bună pentru șoferi! Poşta Română le va livra acasă permisele de conducere şi certificatele de înmatriculare

Permisele de conducere şi certificatele de înmatriculare vor ajunge la domiciliul șoferilor, după ce Poşta Română a câştigat un contract…
Şeful de la Permise Auto Teleorman şi alţi doi ofiţeri, acuzaţi de luare de mită. Reţeaua descoperită de DNA
19 nov. 2021, 13:40

Şeful de la Permise Auto Teleorman şi alţi doi ofiţeri, acuzaţi de luare de mită. Reţeaua descoperită de DNA

Anchetă de amploare privind eliberarea permiselor de conducere. Stelian Lupu, şeful Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare…
COD RUTIER 2020. Aproape cinci mii de permise suspendate într-o săptămână. Titi Aur: Asta spune multe despre şoferul român
17 sept. 2020, 09:41

COD RUTIER 2020. Aproape cinci mii de permise suspendate într-o săptămână. Titi Aur: Asta spune multe despre şoferul român

COD RUTIER 2020. Aproape 5.000 de permise de conducere au fost suspendate de poliţişti în ultima săptămână. Pilotul de raliuri Titi…
COD RUTIER 2020: Peste 500 de permise de conducere reţinute în ultimele 24 de ore
01 feb. 2020, 08:26

COD RUTIER 2020: Peste 500 de permise de conducere reţinute în ultimele 24 de ore

În urma neregulilor constatate în trafic, poliţiştii au reţinut, în ultimele 24 de ore numai, peste 500 de permise de…
842 de permise reţinute într-o singură zi
27 ian. 2020, 08:54

842 de permise reţinute într-o singură zi

Conform Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR), poliţiştii au reţinut într-o singură zi, duminică, 842 de permise de conducere, la…
Razie şi sancţiuni de 78.737 de lei pentru prevenirea şi combaterea faptelor antisociale
12 mai 2019, 10:49

Razie şi sancţiuni de 78.737 de lei pentru prevenirea şi combaterea faptelor antisociale

Sancţiuni în valoare de 78.737 de lei au fost aplicate în urma unei razii pentru prevenirea şi combaterea faptelor antisociale,…
Peste 7.000 de sancţiuni aplicate pentru încălcarea normelor sociale şi aproape 500 permise reţinute
17 sept. 2018, 08:19

Peste 7.000 de sancţiuni aplicate pentru încălcarea normelor sociale şi aproape 500 permise reţinute

Poliţiştii au aplicat duminică peste 7.000 de sancţiuni contravenţionale în valoare de peste 2.500.000 de lei unor persoane care au…
Controale de amploare pe străzi. 10.000 de poliţişti, în trafic
23 iun. 2018, 07:11

Controale de amploare pe străzi. 10.000 de poliţişti, în trafic

Poliţiştii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la peste 3.000 de evenimente, aplicând peste 8.300 de sancţiuni contravenţionale în…
Mii de apeluri la 112, în ultimele ore. Poliţiştii au intervenit în forţă
13 mai 2018, 07:15

Mii de apeluri la 112, în ultimele ore. Poliţiştii au intervenit în forţă

Poliţiştii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la peste 3.200 de sesizări, în urma cărora au constatat peste 770…
Poliţiştii au intervenit în 24 de ore la peste 2.900 de evenimente la nivel naţional
21 apr. 2018, 07:24

Poliţiştii au intervenit în 24 de ore la peste 2.900 de evenimente la nivel naţional

Poliţiştii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la peste 2.900 de evenimente, dintre care peste 2.300 au fost semnalate…
Peste 500 de permise de conducere, reţinute de poliţişti în 24 de ore
19 feb. 2018, 07:34

Peste 500 de permise de conducere, reţinute de poliţişti în 24 de ore

Poliţiştii din întreaga ţară au intervenit, în ultimele 24 de ore, la peste 2.600 de evenimente şi au constatat 650…
Şase sute de permise de conducere, reţinute duminică de poliţişti
05 feb. 2018, 07:47

Şase sute de permise de conducere, reţinute duminică de poliţişti

Poliţiştii au intervenit, duminică, la peste 2.600 de evenimente şi au constatat peste 700 de infracţiuni, iar pentru neregulile din…
Peste 450 de permise de conducere au fost reţinute de poliţişti în ultimele 24 de ore
09 ian. 2018, 09:38

Peste 450 de permise de conducere au fost reţinute de poliţişti în ultimele 24 de ore

Peste 450 de permise de conducere au fost reţinute de poliţişti în ultimele 24 de ore, când au fost constatate…
Controale ale poliţiei la transportatorii de persoane: 4.600 de vehicule verificate, 2.200 de amenzi şi permise reţinute
25 mart. 2017, 09:08

Controale ale poliţiei la transportatorii de persoane: 4.600 de vehicule verificate, 2.200 de amenzi şi permise reţinute

Poliţiştii au verificat, în ultimele trei zile, în toată ţara, dacă transportatorii de persoane şi de elevi respectă legislaţia în…
COZI IMENSE la Biroul de Înmatriculări Auto. METODE de PLATĂ a taxelor pentru eliberarea permiselor de conducere VIDEO
18 iul. 2016, 11:52

COZI IMENSE la Biroul de Înmatriculări Auto. METODE de PLATĂ a taxelor pentru eliberarea permiselor de conducere VIDEO

O decizie a guvernului Cioloş a reînviat cozile de pe vremea lui Ceauşescu. Sute de oameni se înghesuie cu noaptea-n…
Taxele pentru paşaport şi permise de conducere se pot achita şi la oficiile Poştei Române
07 iul. 2016, 10:47

Taxele pentru paşaport şi permise de conducere se pot achita şi la oficiile Poştei Române

Taxele pentru eliberarea pașapoartelor și o serie de tarife auto, printre care și cele percepute pentru eliberarea permiselor de conducere,…
Peste 280 de permise reţinute de poliţişti în cadrul unei acţiuni fulger
02 iul. 2016, 09:36

Peste 280 de permise reţinute de poliţişti în cadrul unei acţiuni fulger

Peste 6.800 de sancțiuni contravenționale și 39 de dosare penale au fost rezultatul acțiunii fulger inițiate, vineri, de către polițiștii…
Aproape 600 de şoferi au rămas fără permite de conducere în patru zile
26 oct. 2013, 12:16

Aproape 600 de şoferi au rămas fără permite de conducere în patru zile

Poliţiştii au reţinut, în patru zile, aproape 600 de permise de conducere şi au amendat peste 9.200 de şoferi, dintre…
Au rămas fără permis de conducere după ce au fost prinşi gonind cu 160 KM PE ORĂ
19 oct. 2013, 10:54

Au rămas fără permis de conducere după ce au fost prinşi gonind cu 160 KM PE ORĂ

Doi şoferi, din Focşani şi Bucureşti, au rămas fără premise de conducere după ce au fost surprinşi de radar pe…