Tânăr din Bacău, prins în timp ce încerca să treacă graniţa cu droguri ascunse în anvelope FOTO

Un tânăr din judeţul Bacău a fost prins în flagrant, la Vama Nădlac, în timp ce încerca să introducă în ţară trei kilograme de cannabis şi zeci de grame de haşiş, ascunse în anvelopele unui autoturism, acesta fiind ulterior arestat alături de un presupus complice, anunţă DIICOT.
Ionela Marcu
19 dec. 2016, 15:06
Tânăr din Bacău, prins în timp ce încerca să treacă graniţa cu droguri ascunse în anvelope FOTO

Tânărul în vârstă de 27 de ani, pe numele său Daniel Jean Crinta, şi presupusul său complice, Cătălin Mihoc, au fost reţinuţi, duminică, sub acuzaţiile de trafic de droguri de risc, introducerea de droguri de risc în ţară şi finanţarea în vederea traficului internaţional de droguri de risc, luni, Tribunalul Bacău dispunând arestarea lor pentru 30 de zile, se arată într-un comunicat al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT).

Potrivit sursei citate, în luna octombrie tânărul ar fi cumpărat din Spania aproximativ trei kilograme de cannabis, pe care le-ar fi adus în România şi ulterior le-ar fi vândut în oraşul Bacău. La începutul lunii decembrie acesta s-ar fi deplasat din nou în Spania pentru o altă cantitate de droguri, de această dată banii pentru cumpărare, 5.000 de euro, i-ar fi obţinut de la presupusul complice, mai susţine DIICOT.

Sâmbătă, pe 17 decembrie, bărbatul de 27 de ani a fost prins în flagrant în Vama Nădlac.

„La data de 17.12.2016 inculpatul Crinta Jean Daniel a fost depistat la Punctul de Trecere a Frontieră Nădlac când introducea în ţară, pe o platformă auto, un autoturism în care se aflau disimulate, în două anvelope, droguri de risc, respectiv cantitatea de 3 Kg cannabis şi 92 g de haşiş.Valoarea pe piaţa drogurilor achiziţionate din Spania şi introduse în ţară fără drept de către inculpatul Crinta Jean Daniel este de aproximativ 50.000 euro”, se arată în comunicat.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
„Mircea, ai atâtea bogății, de ce nu vrei tu să știi care e cel mai important lucru?”. Gigi Becali, dezvăluire tulburătoare despre Mircea Lucescu în prima zi de Paște
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită. Cât de frumoasă a devenit fiica sa. Fotografia a devenit virală
Playtech.ro
Unde ar putea fi ascunse camere de filmat în apartamentele închiriate. Sfaturile unui specialist pentru a le găsi rapid
Adevarul
O rețea de escroci, majoritatea români, descoperită în Austria. Bunurile obținute erau vândute în București
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Drama neștiută a lui Helmut Duckadam: ”Doar Ilie Ceaușescu și Corneliu Vadim Tudor l-au vizitat în spital. Nimeni de la Steaua”
MediaFlux
Paștele pe Frontul de Est. Armata Română a sărbătorit în tranșee
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj