Tânăr împuşcat de un vecin de 50 de ani pentru că făcea gălăgie în faţa blocului

Un buzoian de 50 de ani deranjat de nişte tineri care făceau gălăgie în faţa blocului său a tras cu un pistol cu bile, în noaptea de marţi spre miercuri, împuşcându-l pe unul dintre aceştia. Un conflict verbal între bărbat şi grupul respectiv a izbucnit şi săptămâna trecută, din cauză că tinerii făceau grătar în faţa blocului, în miezul nopţii.
Iulian Tudor
14 iun. 2017, 08:18
Tânăr împuşcat de un vecin de 50 de ani pentru că făcea gălăgie în faţa blocului

În noaptea de marţi spre miercuri, în jurul orei 2.00, Poliţia Buzău a fost sesizată despre producerea unui conflict spontan în municipiul Buzău, la un bloc de nefamilişti de pe Şoseaua Brăilei.

Conflictul a izbucnit între un locatar de 50 de ani şi trei tineri cu vârste între 23 şi 29 de ani, care au mers în vizită la un amic de-al lor.

Din primele date, tinerii ar fi făcut gălăgie în faţa blocului, moment în care ar fi început initial un conflict verbal cu locatarul de 50 de ani. La un moment dat, bărbatul a mers în locuinţă, a luat un pistol cu bile şi a tras înspre tineri, nimerindu-l pe unul dintre aceştia.

Citeşte şi Imagini incredibile într-un tramvai din Bucureşti, călător cu mâna ruptă. Controlorii au devenit agresivi când au văzut camera VIDEO

„Imediat de la sesizarea faptei echipa operativă din cadrul IPJ Buzău s-a deplasat la faţa locului şi a identificat persoanele implicate, respectiv trei tineri cu vârste cuprinse între 23 şi 29 de ani, precum şi un bărbat în vârstă de 50 de ani. Din primele verificări reiese că în timpul unui conflict spontan bărbatul în vârstă de 50 de ani, deţinător legal de armă neletală de autoapărare, a făcut uz de armă. În cauză s-a întocmit dosar penal şi se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de uz de armă neletală fără drept, în vederea stabilirii cu exactitate a situaţiei de fapt”, se arată într-un comunicat remis, miercuri, de IPJ Buzău.

Discuţii contradictorii între grupul de tineri şi locatarul de 50 de ani au avut loc şi în urmă cu o săptămână, când bărbatul le reproşase că fac gălăgie în timp ce se erau adunaţi în jurul unui grătar, în faţa blocului.

Toţi cei implicaţi în conflict sunt audiaţi, în prezent, la sediul Poliţiei Buzău.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Gigi Becali, victorie de proporţii în instanţă în războiul cu Talpan şi CSA Steaua: “Adio, 37 milioane euro prejudiciu!”. Exclusiv
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. Toți românii l-au văzut la TV. A fost un reper pentru generațiile mai tinere
Playtech.ro
E bine sau nu să cumperi euro în această perioadă, conform specialiştilor. Criza politică face din leu cea mai slabă monedă din regiune
Adevarul
Geniul literar din România care a sfârșit marginalizat din cauza a șase versuri. S-a luat de gât cu „super-starurile” literare ale vremii
wowbiz.ro
Cu ce se confruntă Valentin Sanfira, după divorț. Artistul a scris un mesaj în mediul online: „Plâng de fiecare dată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
După ce Hagi și Dumitrescu au semnat cu FRF, un membru al Generației de Aur spune că nu ar lucra cu Burleanu ”nici pentru 100.000 de euro” pe lună
MediaFlux
Surpriză în politică! Cine ar putea conduce Guvernul! Noul premier al țării
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR