Tânără care a jucat balena albastră: Am vrut să văd ce este şi nu am mai reuşit să scap

O adolescentă din România a dezvăluit modul în care a fost atrasă de jocul Balena Albastră şi cum nu a mai putut să scape din acest malefic şi periculos joc.
Romania TV
11 apr. 2017, 06:43
Tânără care a jucat balena albastră: Am vrut să văd ce este şi nu am mai reuşit să scap

Am intrat din curiozitate, am vrut să văd ce este şi nu am mai reuşit să ies. Nu am tată, a murit, stau la o mătuşă pentru că mama e plecată. Acum mă sună şi pe numărul nou, este vorba despre nişte numere ruseşti. După ce am instalat jocul, imediat au început să vorbească cu mine în limba engleză, aşa că traduceam totul cu Google Translate. Deşi nu am pus număr de telefon sau date personale, au aflat tot. Prima oară mi-au zis să îmi scriu un F57 pe mână, a spus tânăra.

BALENA ALBASTRĂ este un joc pe reţelele de socializare care s-a soldat până acum cu 130 de morţi. Isteria „Blue Whale” a pornit din Rusia, de pe reţeaua VKontacte, iar acum se răspândeşte cu repeziciune. Dacă până acum era la modă în Rusia, Republica Moldova şi foste ţări sovietice, Blue Whale Challange a pătruns şi în România.

Flagelul BALENA ALBASTRĂ a pornit în Rusia. Între 2013-2016, iniţiatorul său, un rus cu numele Phillipe Budeikin, a creat opt grupuri dedicate pe reţeaua socială VKontakte (n.r. – varianta rusească a Facebook). Din noiembrie 2015 până în aprilie 2016, 130 de tineri ruşi s-au sinucis aruncându-se în gol sau în faţa trenului. Jocul în sine mizează pe o provocare psihologică: cu un anunţ pe una dintre paginile oficiale ale jocului de pe VKontakte, potrivit căruia sunt interesaţi să joace „Balena Albastră”, tinerii pot adera la grupurile care promovează conceptul. Adolescenţii sunt contactaţi imediat după înscriere de „călăuze, care le trasează 50 de sarcini zilnice, printre care să se automutileze sau să facă tot felul de lucruri riscante, iar momentele trebuie imortalizate şi postate apoi pe reţeaua de socializare cu hash-tagurile #bluewhale, #f57, #iminthegame, #морекитов #тихийдом #разбудименяв420 #f57 #f58. Ultima sarcină este să se sinucidă.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Ce a făcut Zelensky cu doar câteva ore înainte să ajungă la București. Acuzele pe care le-a lansat înaintea întâlnirii cu Nicușor Dan
Capital.ro
Un nou tip de pensie. UE l-a introdus abia acum 4 ani. Este ideală pentru românii care se mută în Europa
Playtech.ro
Cât costă montarea de panouri solare în 2026. Ce ajutor mai primeşti de la stat
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Mirel Rădoi, decis să plece în vară de la FCSB! Cum încearcă Gigi Becali să îl convingă să continue la echipă
MediaFlux
Un nou val de aer polar peste România. Meteorologii ANM anunță când vine frigul
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj