Tânăra de 21 de ani care a murit în accidentul din Dolj își lăsase prietena să-i conducă mașina. Autoturismul avea 200 km la oră în momentul accidentului

Patru tineri au fost implicaţi într-un accident grav, în județul Dolj, după ce maşina în care se aflau, condusă de o şoferiţă neexperimentată, s-a răsturnat și s-a rostogolit de mai multe ori. Tânăra aflată pe scaunul din dreapta a murit pe loc, șoferița este grav rănită, iar cei doi tineri care ocupau bancheta din spate sunt și ei răniți.
Irina Dumitrescu
24 oct. 2023, 09:46
Tânăra de 21 de ani care a murit în accidentul din Dolj își lăsase prietena să-i conducă mașina. Autoturismul avea 200 km la oră în momentul accidentului

Potrivit imaginilor de pe camerele de supraveghere, mașina rula cu viteză foarte mare, iar la un moment dat a derapat, a ieșit de pe șosea, a intrat pe contrasens și apoi într-un cap de pod. A fost proiectată în aer și s-a rostogolit de câteva ori. Potrivit martorilor, șoferița și tânăra din dreapta au fost proiectate prin parbriz.

La un moment dat am auzit ceva, o bubuitură tare, când m-am uitat deja venea mașina, rostogolindu-se și m-am uitat, fetele direct au căzut jos când le-a aruncat pe parbriz, le-a aruncat și au căzut cu fața de asfalt”, a povestit un martor pentru Știrile Pro TV

Mașina condusă de fata de 19 ani avea 200 km la oră în momentul impactului

Mașina aparținea tinerei de 21 de ani care ocupa locul din dreapta. Cu doar câteva minute înainte de accident, dăduse mașina pe mâna prietenei ei în vârstă de 19 ani.

A avut peste 200 la oră, i-au găsit kilometrajul la 200 și dat peste cap. Am auzit că se și filmau din mers să vadă cât e la oră”, a spus bunicul șoferiței pentru sursa citată.

Citeste si Accident record! Un carambol de 158 de maşini s-a soldat cu 7 morţi şi 25 de răniţi

Bunicul tinerei moarte a declarat că cele două fete se certaseră cu puțin timp înainte, iar tânăra de 19 ani i-a spus prietenei ei că vrea să conducă ea.

S-a certat cu ea și a zis lasă că merg eu de aici încolo. Planuri avea multe, să termine facultatea, să iasă ambasadoare, să își ia serviciu”, spune bunicul fetei moarte.

Singurul băiat din mașină a declarat că au rugat-o pe prietena lor să meargă mai încet, dar aceasta a refuzat.

I-am spus să meargă mai încet, dar nu am avut cu cine să mă înțeleg și așa s-a produs tragedia. Din fericire, eu am scăpat”, a declarat victima Edi Bileru.

Citeste si Soț și soție, morți în urma unui accident produs de un șofer beat și drogat. Tânărul a provocat un carnagiu pe șosea, imaginile sunt greu de privit

Politiștii fac acum cercetări pentru ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.

 

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Cheloo, Gabi Torje, Maurice Munteanu și Mirela Vaida, printre vedetele ce pornesc pe Drumul Mătăsii în noul sezon Asia Express
Fanatik.ro
Starul de la Dinamo care l-a supărat pe Andrei Nicolescu: „Dezamăgire foarte mare! Nu înţeleg de unde atâta lipsă de încredere”
Capital.ro
A murit marea actriță! A jucat în Supernatural. Era cunoscută pentru rolurile din filmele horror
Playtech.ro
România va interveni pentru deblocarea Strâmtorii Ormuz. Cum vor ajuta militarii noştri
Adevarul
Războiul din Iran arată limitele puterii americane
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Antrenorul Eugen Neagoe este îndoliat. Mama lui s-a stins din viață chiar înaintea unui meci important
iamsport.ro
Concurenții Asia Express 2026, sezonul 9! Gabi Torje și Alin Alexuc, pe Drumul Mătăsii într-o cursă fără bani și fără milă
MediaFlux
Avertisment din Iran! Teheranul va ataca centralele electrice din Orientul Mijlociu care alimentează bazele militare americane
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj