Tănăsescu: Datoria publică a României este sustenabilă. Nu creează presiune economică

Datoria publică a României este sustenabilă şi nu creează o presiune asupra economiei, a declarat, miercuri, într-o dezbatere de specialitate, Mihai Tănăsescu, reprezentantul României la Fondul Monetar Internaţional (FMI).
George Bica
08 feb. 2012, 10:55
Tănăsescu: Datoria publică a României este sustenabilă. Nu creează presiune economică

‘Datoria publică a României este undeva la 40% din PIB. Sigur, ea crescut în ultimii ani, dar trebuie să înţelegem că aceasta s-a acumulat pentru ca România să creeze un buffer pentru a face faţă şocurilor externe. Din punctul nostru de vedere /al FMI, n.r./, datoria publică a României nu creează o presiune asupra economiei. Datoria publică a României este sustenabilă’, a afirmat Tănăsescu.

Potrivit datelor publicate, la începutul lunii februarie a.c., de către Oficiul European de Statistică (Eurostat), România se clasează pe locul secund în Uniunea Europeană /UE/ la scăderea datoriei publice în trimestrul al treilea din 2011, comparativ cu trimestrul anterior.

Astfel, datoria publică a României a scăzut la 182,822 miliarde lei (33,3% din PIB) în T3 2011, de la 182,994 miliarde lei (34,3% din PIB) în T2 2011. La nivelul UE, o datorie publică mai mică decât cea a României se înregistra doar în Estonia (6,1%), Bulgaria (15%) şi Luxemburg (18,5%).

Per ansamblu, datoria publică a zonei euro a înregistrat o uşoară scădere, în trimestrul trei din 2011, faţă de trimestrul secund din aceleaşi an, până la 87,4% din PIB de la 87,7% din PIB. Tendinţa este inversă în cazul UE27, unde datoria publică a crescut la 82,2% de la 81,7%.

Comparativ cu trimestrul al doilea din 2011, un număr de 14 state membre au înregistrat o creştere a datoriei publice la finele celui de al treilea trimestru în timp ce în 13 state membre, printre care se numără şi România, datoria publică a scăzut.

Cele mai mari creşteri au fost înregistrate în Ungaria (4,8 puncte procentuale), Grecia (4,4 puncte procentuale) şi Potugalia (3,6 puncte procentuale). Cele mai mari scăderi au fost înregistrate în Italia şi Malta (ambele cu o scădere de 1,6 puncte procentuale) urmate de România (cu o scădere de un punct procentual).

La sfârşitul T3 2011 ţările din UE care aveau cea mai mare datoria publică ca procent din PIB erau: Grecia (159,1%), Italia (119,6%) şi Portugalia (110,1%).

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Top cele mai bogate soții de fotbaliști, care au ajuns la Cupa Mondială 2026. Ce loc ocupă, de fapt, Georgina Rodriguez
Capital.ro
Retragerea de numerar de la bancomat. Se face sesizare către bancă. Se verifică toate operațiunile în aceste cazuri
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Leguma care poate pune în pericol glanda tiroidă. Cine trebuie să fie atent la consumul ei, potrivit medicilor
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?