Tanczos Barna, propunerea UDMR de ministru al mediului, cerea în 2015 masacrarea a peste 4.000 de urşi

Ursul este specie protejată, iar directivele europene permit doar vânarea exemplarelor agresive, care atacă populația sau ajung în sate și orașe, de obicei, în căutare de hrană. Experții World Wide Fund (WWF) arată că nu pot fi date ordine pentru vânarea urșilor fără un recensământ al acestora.
George Russo
20 dec. 2020, 10:47
Tanczos Barna, propunerea UDMR de ministru al mediului, cerea în 2015 masacrarea a peste 4.000 de urşi

Tanczos Barna, favorit pentru ocuparea fotoliului de ministru al mediului din partea UDMR, declara în anul 2015 că România are peste 10.000 de urși și cerea reducerea populației acestora la 6.000 de exemplare, afirmând că țara noastră „nu se poate transforma în grădina zoologică a Europei”.

Întrebat de Libertatea dacă îşi menţine declaraţiile din urmă cu cinci ani, acesta a spus că UDMR nu a decis încă cine va ocupa posturile care îi revin și a precizat că viitorul ministru va putea oferi un răspuns, după ce va verifica datele oficiale.

„Nu comentez. UDMR nu a luat nicio decizie cu privire la persoane. Cred că e corect să vă răspundă ministrul desemnat de UDMR, după ce va avea posibilitatea să verifice datele oficiale din minister”, a spus Tanczos Barna.

Tanczos Barna: „Nu putem transforma România în grădina zoologică a Europei”

Liderii PNL, USR PLUS și UDMR s-au înțeles vineri asupra viitorului cabinet. UDMR va avea în Guvernul Cîțu trei portofolii: Ministerul Dezvoltării, Ministerul Mediului și Ministerul Sportului.

„Nu putem transforma România în grădina zoologică a Europei, nu ne putem asuma mai mult decât trebuie în protejarea unor specii de animale sălbatice. Populaţia de urs creşte, a depăşit deja 10.000 de exemplare în România, iar ţara noastră şi-a asumat, printr-un angajament faţă de UE, că va păstra un efectiv de aproximativ 6.000 de urşi”, spunea Tanczos în 2015, pe atunci fiind senator, citat de Mediafax.

Citeşte şi: Negocierile continuă: PNL va numi şeful ANAF, USR-PLUS va administra Casa Naţională de Asigurări de Sănătate

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Arbitrajul din România, din nou în finalele din cupele europene! UEFA a anunţat brigăzile
Capital.ro
„Perfect 10”: Nadia Comăneci și brandul francez Moreau Sport lansează prima linie de echipament sportiv sub semnătura campioanei
Playtech.ro
Orașele din România considerate cele mai „eco” din țară. Pentru ce au primit cele mai mari note în studiul european
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pentru milioane de români care merg în Grecia! O dronă încărcată cu explozibili a fost găsită pe o insulă populară
iamsport.ro
Gică Hagi, transfer interzis la o superputere a Europei: ”S-a supărat pe Valentin Ceaușescu”
MediaFlux
Moșii de vară 2026. Când pică sărbătoarea și ce tradiții se respectă în această zi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi