Ţânţarii nu transmit virusul care provoacă boala COVID-19

Potrivit studiului, realizat de o echipă de entomologi şi virusologi, după ce virusul intră în corpul unui ţânţar prin intermediul sângelui infectat, acesta "nu este capabil să se reproducă" şi nici nu poate fi inoculat unei persoane prin înţepătură, notează ISS într-un comunicat.
Romania TV
26 iun. 2020, 15:00
Ţânţarii nu transmit virusul care provoacă boala COVID-19

Noul coronavirus nu poate fi transmis prin înţepăturile ţânţarului obişnuit şi nici ale ţânţarului tigru asiatic, potrivit rezultatelor preliminare ale unui studiu realizat de Institutul Superior de Sănătate (ISS) italian, în colaborare cu Institutul Zooprofilactic Experimental din Veneţia, citat de EFE.

Deocamdată, este vorba despre o ipoteză teoretică bazată pe primele rezultate ale studiului, deşi în curând vor fi publicate date definitive şi materialele corespunzătoare pentru ca investigaţia să poată fi coroborată şi cu alte cercetări.

Ministerul Sănătăţii cere DSP-urilor rapoarte privind asimptomaticii şi rezultatul evaluării spitalelor ce tratează pacienţi cu SARS

Din acest punct de vedere, SARS-CoV-2 ar fi diferit de alte virusuri care se transmit prin înţepătura de ţânţar şi care provoacă boli precum febra denga şi febra galbenă.

Până în prezent, pandemia de COVID-19 a provocat în Italia 239.706 de contagieri şi moartea a 34.678 de persoane, în condiţiile în care datele din ultimele 24 de ore indică o creştere cu 296 de noi contagieri şi 34 noi decese, cea mai ridicată cifră din această săptămână.

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Imaginile momentului! Tatăl lui Mario Berinde, dărâmat de durere la mormântul fiului său! Ce gest a făcut | VIDEO
Fanatik.ro
Omul care a comis penalty la debutul în naționala României a semnat în SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție FIDELIS. Dobânzile ajung până la 7,55%, iar câștigurile sunt neimpozabile
Playtech.ro
De la aer saharian, la aer polar în doar 24 de ore. Unde scad temperaturile și continuă furtunile
Adevarul
Godină, reacție în scandalul azilelor din Bihor: „Oamenii erau îngrijiți bine, dar lucrurile nu funcționau legal”
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Gigi Becali l-a dat afară de la FCSB, iar apoi a fost transferat pe 2.500.000 de dolari
MediaFlux
MApN a primit răspunsul părții ucrainene referitor la incidentul din Portul Constanța cu drona marină: Cauzat cel mai probabil de acțiunile de război electronic ale Federației Ruse
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?