Ţara care a întrecut Statele Unite în bilanţul deceselor zilnice

Luni, potrivit datelor furnizate de ministerul brazilian al sănătății, Brazilia a depășit SUA în ceea ce privește bilanțul deceselor zilnice din cauza infectării cu noul coronavirus.
Romania TV
26 mai 2020, 07:05
Ţara care a întrecut Statele Unite în bilanţul deceselor zilnice

Brazilia a raportat, luni, 807 decese, în timp ce bilanţul SUA s-a ridicat la 620 de morţi.

Țara sud-americană este acum al doilea cel mai important focar de contaminare la nivel global, cu un total de 374.898 de cazuri.

Brazilia este depăşită doar de SUA, unde 1.637 milioane de persoane au fost infectate cu noul coronavirus.

Bilanţul total al deceselor în SUA a ajuns la 97.971, iar în Brazilia la 23.473, transmite Agerpres, marți dimineață.

Luni, Casa Albă a anunţat devansarea aplicării restricţiilor de pătrundere pe teritoriul american pentru cetăţenii străinii care călătoresc în SUA, dacă aceştia au fost în Brazilia în ultimele două săptămâni.

În consecinţă, măsurile restrictive vor fi aplicate începând de marţi, ora 23:59 EST (03:59 GMT miercuri, 27 mai) în loc de 28 mai.

Totodată, ministerul brazilian al sănătăţii a anunţat luni menţinerea recomandării de a utiliza hidroxiclorochina în tratarea COVID-19, în pofida deciziei Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii de a suspenda temporar testarea acestui medicament, ca măsură de precauţie.
Această decizie a stârnit un val de critici în cadrul comunităţii ştiinţifice braziliene.

Citeşte şi: DOI MORŢI şi cinci răniţi în urma unui schimb de focuri la o petrecere de Ziua Eroilor din SUA

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Cum a decis Valentin Ceaușescu să se îndepărteze de Steaua după un joc aranjat: „Fotbaliștii trânteau meciurile pentru bani”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit după o carieră de peste patru decenii. Era special pentru toată lumea
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă lucrezi în zilele libere legale. Cât trebuie să fii plătit conform legii
Adevarul
Ucraina desființează Legiunea Internațională. Voluntarii străini trag un semnal de alarmă
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Fiul Luminiței Anghel își DISTRUGE părinții, după ce a ajuns să ceară bani pe TikTok: ”Copiii nu îți datorează nimic, nu au ales ei să se nască!”
MediaFlux
Cât de sănătoasă este pâinea cu maia. Mihaela Bilic dezvăluie adevărul despre cel mai căutat aliment al momentului
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume